Krysiak Eugeniusz

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Krysiak

Eugeniusz Krysiak (ur. 29 lipca 1930 r. w Zimowiźnie pow. włocławski, obecnie część miasta Beszyn, zm. 28 listopada 1995 r. w Łagiewnikach, pochowany na cmentarzu Starym w Ozorkowie) - nauczyciel języka rosyjskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ozorkowie.

Biografia

Był synem Romana (zamordowanego przez faszystów w 1939 r. podczas napadu na rodzinne Sompolno) i Zofii z d. Anyżewskiej. W czasie wojny zmuszony do pracy jako robotnik. Ukończył Państwowe Liceum Pedagogiczne w 1951 r. w Bydgoszczy, Studium Nauczycielskie w Milanówku w 1957 r. i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie w 1974 r. Początkowo nakazem pracy (1951 r.) został skierowany do szkoły podstawowej w Modlnej. Następnie przeniósł się do Ozorkowa i początkowo pracował w nowopowstałej szkole o nazwie Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego TPD[1], która mieściła się wtedy przy ul. Słowackiego. W latach 60. XX w. podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filologii rosyjskiej. Po wybudowaniu w 1965 r. budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Traugutta jako Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego podjął pracę w tejże placówce.
Następnie pracował w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie w l. 1976-1982 pełnił funkcję dyrektora. Był nauczycielem i wychowawcą dwóch pokoleń młodzieży. W l. 1975-1979 przewodniczył Radzie Zakładowej ZNP w Ozorkowie.

Zainteresowania

Przez wiele lat prowadził chór, który miał swoją siedzibę na terenie obecnego Urzędu Gminy. Chór ten zdobywał liczne nagrody na szczeblu ogólnopolskim.
Był też organizatorem licznych obozów wędrownych dla młodzieży w okresie wakacji.

Nagrody i odznaczenia:

- Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego
- Medal Komisji Edukacji Narodowej
- Wyróżniony wpisem do Księgi: Zasłużony dla Miasta Ozorkowa
- Złoty Krzyż Zasługi
- Złota Odznaka ZNP

Oprac. Dorota Żerkowska autoryzowała Katarzyna Wojtkiewicz, córka

Przypis

  1. w oparciu o bazę materialną Szkoły Podstawowej nr 3 TPD