Żerkowska Dorota

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dorota Żerkowska

Dorota Żerkowska (z d. Oryszczak, ur. 3 lutego 1955 r. w Zakopanem) - nauczyciel, pasjonat fotografii oraz genealogii.

Biografia

Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach niepodległościowych. Jej pradziadek, Ludwik Maciejewski (1833-1906) był aktywnym uczestnikiem powstania styczniowego. Dziadek – Aleksander Maciejewski (1866-1950) od wczesnej młodości związany z ruchem socjalistycznym, był więźniem Cytadeli, zesłańcem syberyjskim. Współpracował blisko z Józefem Piłsudskim, Ignacym Daszyńskim, Józefem Beckiem. Był jednym z najstarszych wiekiem Legionistów. W okresie międzywojennym aż do 1939 r. nadal był czynnym działaczem. Ojciec – Marian Oryszczak (1911-1990) brał udział w wojnie obronnej 1939 r., a później walczył w III Brygadzie Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie i pod Monte Cassino, gdzie zdobył stopień oficerski.

Dorota Żerkowska ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1977 r. Po studiach rozpoczęła pracę nauczycielską najpierw w Jaworznie (do 1980 r.), a potem w l. 1984-1990 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ozorkowie przy ul. Traugutta 1.
W 1990 r. sytuacja rodzinna zmusiła ją do rezygnacji z pracy nauczyciela. Rozpoczęła wtedy intensywne kursy jęz. angielskiego, które zaowocowały uzyskaniem w 1995 r. dyplomu Proficiency in English, czyli najwyższego brytyjskiego certyfikatu udzielanego przez Cambridge i uznawanego na całym świecie.
Przez wiele lat zajmowała się prowadzeniem sklepu „Elektromix”. Od stycznia 2016 r. jest członkiem zespołu redakcyjnego Ozopedii.

Zainteresowania

  • fotografia, głównie o tematyce architektonicznej
  • genealogia
  • biografie i historie znanych rodów

Oprac. Dorota Żerkowska