Modlna

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Modlna. Cmentarz parafialny
Zabytkowy kościół w Modlnej
Zespół Szkół

Modlna – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Ozorków pod Sokolnikami. We wsi działa Zespół Szkół, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty oraz Gimnazjum.

Na uwagę zasługuje kościół, którego przednia część pochodzi z XIV w.

Historia

Modlna jest starą wsią szlachecką, z której wywodzi się rodzina Modlińskich herbu Tępa Podkowa. Część Modlnej należała jednocześnie do Warszyckich. Do tutejszego drewnianego kościółka w 1600 r., kasztelan łęczycki Mateusz Warszycki herbu Habdank (zm. 1603) dobudował murowaną kaplicę, w której znajduje się jego przyścienny nagrobek z piaskowca przedstawiający zmarłego w renesansowej zbroi. W kruchcie kościoła zachowała się metalowa płyta epitafijna byłego obywatela ziemskiego Antoniego Tymienieckiego (zm. 10 grudnia 1882) i Tekli z Stokowskich Tymienieckiej (zm. 3 lutego 1898).

Na zachód od kościoła znajduje się cmentarz parafialny, na którym - opodal kaplicy po jej lewej stronie - zachował się pomnik secesyjny z piaskowca stylizowany na pień dębu. Okalają go piaskowcowe słupki z pozostałościami łańcucha. Pomnik fundacji córki wystawiono zmarłemu w Dzierżąznej, obywatelowi ziemskiemu Feliksowi Kurzewskiemu (zm. 3 grudnia 1913 (?)).

Zabytki

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:

  • kościół pw. św. Stanisława Biskupa, drewniany, XVII w., XIX w., nr rej.: A/497 z 4.08.1967
  • kaplica cmentarna, koniec XIX w., nr rej.: A/498 z 4.08.1967

Bibliografia

  • Województwo Łódzkie. Przewodnik, red. Tadeusz Krzemiński, Warszawa 1972.