Motarnia

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek motarni przy ul. Listopadowej 6

Piętrowy budynek dawnej przędzalni stojący przy ul. Listopadowej zbudowany został przez Friedricha Schlössera w latach 30. XIX w. Posiada klasycystyczną, sześcioosiową elewację. Szczególną uwagę zwracają ozdobne płyciny[1] z płaskorzeźbami przedstawiającymi gryfy[2], umieszczone pomiędzy półkoliście zakończonymi otworami drzwiowymi. Obie kondygnacje oddziela ozdobny gzyms[3]. Pierwotnie na piętrze budynku znajdowała się hala produkcyjna, a na parterze skład, kantor i sklep fabryczny. Co ciekawe, w jednym z pomieszczeń Schlösser zorganizował kasę chorych dla robotników pracujących w jego zakładach (w owych czasach żaden fabrykant nie przejawiał takiej troski o zdrowie swoich pracowników). Nazwa „motarnia” używana w odniesieniu do tego budynku jest archaicznym określeniem przędzalni.[4]

Obiekt jest zabytkiem wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poz. 14[5].

Źródło

Architektoniczne walory Ozorkowa, red. Danuta Trzcińska, Ozorków 2011, s. 26.

Oprac. i zdj. Dorota Żerkowska

Przypisy

  1. Pole o dowolnym kształcie (najczęściej spotykane są prostokątne) w ścianie, cokole, płaszczyźnie pilastra, często wgłębione, obramowane, gładkie lub wypełnione dekoracją.
  2. Mityczne zwierzę przedstawiane najczęściej z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła.
  3. Element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną.
  4. Opis budynku: Stanisław Frątczak.
  5. Rejestr zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, woj. łódzkie. Stan na 31.12.2015 r.