Legis Adolf Franciszek

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adolf Legis, pierwszy z lewej.[1]

Adolf Franciszek von Legis (ur. 29 listopada 1877 r. w Radłówku[2], zm. 21 maja 1939 r. w Poznaniu) – bankier, honorowy konsul Królestwa Szwecji.

Biografia

Był synem Franciszka i Walerii z d. Kobylińskiej, a ożenił się z Anną Weingaertner, córką Ottona Weingaertneta, właściciela ozorkowskiej cegielni. Miał dwie córki, Krystynę Helenę (1908) i Annę Magdalenę (1910), a świadkiem na chrzcie obydwu z nich był przyszły burmistrz Ozorkowa, Tadeusz Skarżyński, piastujący wówczas funkcję fabrycznego kasjera. Po ukończeniu Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu pracował początkowo jako prokurent w Towarzystwie Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni w Ozorkowie. Od roku 1909 do 1921 pracował w Banku Handlowym Łódzkim. W 1921 r. otrzymał stanowisko dyrektora Oddziału Banku Związku Spółek Zarobkowych w Łodzi i pracował na tym stanowisku do 1929 r., kiedy to powołany został na Członka Zarządu banku związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. W chwili zgonu był wiceprezesem Rady Nadzorczej Banku Związku Spółek Zarobkowych, członkiem Patronatu Związku Spółdzielni Zarobkowych i Gospodarczych im. Ks. Piotra Wawrzyniaka, członkiem Rady Głównej Związku Spółdzielni Rolniczych i Zarobkowo-Gospodarczych II RP oraz członkiem Rady Okręgowej tego związku w Poznaniu. Poza tym piastował godność Konsula Honorowego Królestwa Szwecji.

Po śmierci w marcu 1934 r. swojej pierwszej żony Anny, ponownie wstępuje w związek małżeński z młodsza córką dr. Adlofa Legisa Stefanią Magdaleną Legis.

Spoczął na Starym cmentarzu w Ozorkowie.

Odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Order papieski „Pro Ecclesia et Pontifice”

Bibliografia

  • „Codzienna Gazeta Handlowa” 1939, nr 124, s. 4.
  • „Biuletyn Prasowy Związku Spółdzielni Zarobkowych i Gospodarczych im. Ks. Piotra Wawrzyniaka” 1939, nr 7.

Oprac. Dorota Żerkowska i Marianna Różalska

Przypisy

  1. Akademia z okazji rocznicy powstania Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego w Poznaniu. Zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Sygn. 1-P-1306.
  2. Radłówek – wieś w pow. inowrocławskim, w woj. kujawsko-pomorskim.