Skarżyński Tadeusz

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Skarżyński h. Bończa (ur. ok. 1871 r. w Warszawie, zm. 21 grudnia 1934 r. w Lublinie) - burmistrz Ozorkowa w l. 1918-1923, współzałożyciel Banku Spółdzielczego w Ozorkowie.

Biografia

Akt zgonu Tadeusza Skarżyńskiego

Pochodził ze szlacheckiej rodziny Skarżyńskich (alias Skarzyńskich). Jego rodzicami byli Aleksy Antoni Skarżyński h. Bończa (swego czasu posesor dzierżawny Pałuk) i Laura Rozalia Byszewska h. Jastrzębiec. Dziadek Leopold Skarzyński był dziedzicem dóbr Lubiankowa i Suserza oraz posesorem dóbr głowińskich. Pradziadek Jerzy Skarzyński - podkomorzym sochaczewskim, prezesem sądu apelacyjnego, kasztelanem Królestwa Polskiego. Tadeusz był bratem Stefana Jerzego Skarżyńskiego, dyrektora fabryki cukru „Leśmierz”, i ks. Zygmunta Józefa Leopolda Skarżyńskiego, pisarza religijnego i proboszcza parafii Bożej Dziewicy w Warszawie.

11 października 1904 r. w Kaliszu zawarł związek małżeński z Bronisławą Ludwiką Gaertich.

Był urzędnikiem fabryki schlösserowskiej, członkiem zarządu Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego w Ozorkowie, miłośnikiem sztuki i członkiem dożywotnim Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wraz z Ignacym Tołkaczem i Władysławem Chylińskim założył Bank Spółdzielczy w Ozorkowie[1]. W 1923 r. wyjechał z Ozorkowa do Poznania. Tam też zmarła jego żona. Tadeusz Skarżyński zmarł kilka tygodni później. W chwili śmierci piastował stanowisko dyrektora banku w Lublinie.

Źródła

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. "Gminniak", nr 73, 1997.