Kamczatka

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamczatka (zw. też Komsiatką) - nazwa grobli i mokradeł dzisiejszej ul. Traugutta.
Położony na lewym brzegu Bzury teren był niższy, bagnisty i narażony na ciągłe podtapianie przez pozbawioną wałów rzekę. Na początku XIX w. jedyny most na Bzurze był na przedłużeniu ul. Praga i Rzecznej. Stamtąd w kierunku południowo-zachodnim biegła w górę droga na Nowy Rynek, a od niej prostopadle usypano groblę pomiędzy stawem Piła a bagnami na południe od niego.
Staw był na terenie dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego i parku miejskiego i pełnił ważną rolę gospodarczą.
Teren Kamczatki był trudno dostępny, ale obfitość ryb, raków, ptactwa i urodzajnej ziemi zachęcały do osiedlania się. Rozmokłe grunty wzmacniane faszyną i balami drewna przypominały warunki jak na niedostępnej, dalekiej Kamczatce. Częste powodzie dokuczały mieszkańcom kilka razy w roku.
Nazwa przetrwała przez 100 lat w bardziej swojskiej formie jako Komsiatka.
Z czasem ziemna grobla została doprowadzona do ulicy Ślepej, czyli dzisiejszej Żeromskiego i połączyła Pragę ze Strzeblewem.
Po raz pierwszy tę groblę można znaleźć na mapie Józefa Brewera z 1830 r. Spis ulic z 1865 r. wymienia nazwę Kamczatka dwukrotnie.
Dopiero w 1920 r. zmieniono nazwę na Traugutta, położono bruk z kamienia polnego, ale rowy wzdłuż drogi pozostały jeszcze przez wiele lat.
Ulica, choć w centrum miasta, nadal jest nisko położonym traktem wśród podmokłych ogrodów i łąk.

Oprac. Stanisław Frątczak i Zdzisław Żerkowski