Weiss Ferdynand: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Wprowadzenie treści do hasła)
m
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
+
[[Plik:Weiss-Ferdynand.jpg|200px|thumb|prawo|dr Ferdynand Weiss]]
'''Ferdynand Henryk Weiss''' (ur. 1817 r. w Wiedniu, zm.  11 lutego 1879 r.<ref>Akt zgonu 1879/19 par. EA Ozorków.</ref>  w Ozorkowie), lekarz, społecznik.
+
[[Plik:Weiss-1.JPG|200px|thumb|Postument dr. Weissa]]
 +
'''Ferdynand Henryk Weiss''' (ur. 1817 r. w Wilnie, zm.  11 lutego 1879 r.<ref>Akt zgonu 1879/19 par. EA Ozorków.</ref>  w Ozorkowie) - lekarz, społecznik.
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
 +
Przyszedł na świat jako piąte z siedmiorga dzieci Augusta i jego żony Anny z d. Konstrom.<ref>Tamże.</ref>
 +
Studia medyczne ukończył prawdopodobnie w Wilnie, by po nich odbyć praktykę lekarską w Ozorkowie. Przybywszy do Ozorkowa, Ferdynand Weiss zapewne otrzymał propozycję pracy od Friedricha Mathiasa Schlössera, który przy swoich zakładach urządził tzw. "Kasę Chorych". Schlösser nalegał, aby Ferdynand Weiss pozostał w mieście, w którym brakowało lekarza, a był jedynie felczer. <br/>
 +
Na pewno lepsze warunki do życia i pracy miałby w Kaliszu, skąd pochodziła jego żona Albertyna Jänsch, ale zdecydował się pozostać tu, gdzie był bardziej potrzebny. Wkrótce nastąpiła zaraza cholery, która dziesiątkowała okoliczną ludność. Ozorków potraktowała ona łagodniej, a to za ogromnym wkładem Ferdynanda Weissa. <br/>
 +
Lekarz ten nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych czy też religijnych. Gdy zaszła potrzeba, był gotowy na każde wezwanie, niezależnie od pory dnia czy nocy. Od biednych pacjentów nie pobierał żadnych opłat i kupował leki za własne pieniądze. To spowodowało, że cieszył się ogromnym poważaniem wśród miejscowej ludności i był nazywany "naszym doktorem".
  
Przyszedł na świat jako piąte (z siedmiorga) dziecko  Augusta i jego żony Anny  z d. Konstrom.<ref>Tamże.</ref>
+
Umarł tak, jak żył – ratując życie ludzkie. Zaraził się bowiem od pacjentki dyfterytem. Zastosował ryzykowną dla siebie metodę leczenia i wiedział, że naraża swe życie. Pacjentka przeżyła, ale niestety kosztem życia lekarza. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko–augsburskim. Jego grobowiec zachował się do dziś.
Studia medyczne ukończył prawdopodobnie w Wilnie, by po nich odbyć praktykę lekarską w Ozorkowie. Przybywszy do Ozorkowa Ferdynand Weiss zapewne otrzymał propozycję pracy od Friedricha Mathiasa Schlössera, który przy swoich zakładach urządził tzw. „Kasę Chorych”.  Schlösser nalegał aby Ferdynand Weiss pozostał w mieście, w którym brakowało lekarza, a był jedynie felczer. A że Weiss był lekarzem z powołania, oceniwszy sytuację stwierdził, że właśnie tutaj jest jego miejsce. <br/>
+
Prywatnie był mężem Anny Albertyny Jänsch, pochodzącej ze szlachty kaliskiej. Rodzice jego żony mieli w Kaliszu aptekę. Tam zapewne brał ślub ok. 1842 r., a w Ozorkowie w l. 1843-1860 rodziły mu się dzieci. Miał ich dziewięcioro. Troje z nich zmarło w bardzo wczesnym dzieciństwie.
Na pewno lepsze warunki do życia i pracy miałby w Kaliszu, skąd pochodziła jego żona Albertyna Jänsch, ale zdecydował się pozostać tu, gdzie był bardzo potrzebny. Wkrótce nastąpiła zaraza cholery, która dziesiątkowała okoliczną ludność. Ozorków potraktowała ona łagodniej, a to za ogromnym  wkładem Ferdynanda Weissa. <br/>
 
Lekarz ten nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych czy też religijnych. Gdy zaszła potrzeba był gotowy na każde wezwanie, niezależnie od pory dnia czy też nocy. A od biednych pacjentów nie pobierał żadnych opłat i kupował leki za własne pieniądze.  To spowodowało, że cieszył się ogromnym poważaniem wśród miejscowej ludności i był nazywany „naszym doktorem”.
 
 
 
Umarł tak, jak żył – ratując życie ludzkie. Zaraził się bowiem od pacjentki dyfterytem. Zastosował ryzykowną dla siebie metodę leczenia i wiedział, że naraża swe życie. Pacjentka przeżyła, ale niestety kosztem życia lekarza. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko – augsburskim. Jego grobowiec zachował się do dnia dzisiejszego.
 
Prywatnie był mężem Anny Albertyny Jänsch, pochodzącej ze szlachty kaliskiej. Rodzice jego żony mieli w Kaliszu aptekę. Tam zapewne brał ślub ok. 1842 r. , a w Ozorkowie w l. 1843-1860 rodziły mu się dzieci. Miał ich siedmioro, dwie córki i pięciu synów. Dwoje z nich zmarło w bardzo wczesnym dzieciństwie.
 
  
 
==Żródła==
 
==Żródła==
 +
Górny P. A., ''Przemysł starszy od miasta'', Ozorków, 2014.<br/>
 +
Akta stanu cywilnego parafii ewangelicko–augsburskiej.
  
''Przemysł starszy od miasta'', Górny P.A., Ozorków, 2014 <br/>
+
''<small>Oprac. i zdj. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]'''</small>''
Akta stanu cywilnego parafii ewangelicko – augsburskiej
 
 
 
 
 
''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]'''</small>''
 
  
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
  
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]
+
[[Kategoria:Encyklopedia]]
 +
[[Kategoria:Ludzie]]

Aktualna wersja na dzień 04:44, 12 maj 2016

dr Ferdynand Weiss
Postument dr. Weissa

Ferdynand Henryk Weiss (ur. 1817 r. w Wilnie, zm. 11 lutego 1879 r.[1] w Ozorkowie) - lekarz, społecznik.

Biografia

Przyszedł na świat jako piąte z siedmiorga dzieci Augusta i jego żony Anny z d. Konstrom.[2] Studia medyczne ukończył prawdopodobnie w Wilnie, by po nich odbyć praktykę lekarską w Ozorkowie. Przybywszy do Ozorkowa, Ferdynand Weiss zapewne otrzymał propozycję pracy od Friedricha Mathiasa Schlössera, który przy swoich zakładach urządził tzw. "Kasę Chorych". Schlösser nalegał, aby Ferdynand Weiss pozostał w mieście, w którym brakowało lekarza, a był jedynie felczer.
Na pewno lepsze warunki do życia i pracy miałby w Kaliszu, skąd pochodziła jego żona Albertyna Jänsch, ale zdecydował się pozostać tu, gdzie był bardziej potrzebny. Wkrótce nastąpiła zaraza cholery, która dziesiątkowała okoliczną ludność. Ozorków potraktowała ona łagodniej, a to za ogromnym wkładem Ferdynanda Weissa.
Lekarz ten nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych czy też religijnych. Gdy zaszła potrzeba, był gotowy na każde wezwanie, niezależnie od pory dnia czy nocy. Od biednych pacjentów nie pobierał żadnych opłat i kupował leki za własne pieniądze. To spowodowało, że cieszył się ogromnym poważaniem wśród miejscowej ludności i był nazywany "naszym doktorem".

Umarł tak, jak żył – ratując życie ludzkie. Zaraził się bowiem od pacjentki dyfterytem. Zastosował ryzykowną dla siebie metodę leczenia i wiedział, że naraża swe życie. Pacjentka przeżyła, ale niestety kosztem życia lekarza. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko–augsburskim. Jego grobowiec zachował się do dziś. Prywatnie był mężem Anny Albertyny Jänsch, pochodzącej ze szlachty kaliskiej. Rodzice jego żony mieli w Kaliszu aptekę. Tam zapewne brał ślub ok. 1842 r., a w Ozorkowie w l. 1843-1860 rodziły mu się dzieci. Miał ich dziewięcioro. Troje z nich zmarło w bardzo wczesnym dzieciństwie.

Żródła

Górny P. A., Przemysł starszy od miasta, Ozorków, 2014.
Akta stanu cywilnego parafii ewangelicko–augsburskiej.

Oprac. i zdj. Dorota Żerkowska

Przypisy

  1. Akt zgonu 1879/19 par. EA Ozorków.
  2. Tamże.