Weiss Ferdynand

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
dr Ferdynand Weiss
Postument dr. Weissa

Ferdynand Henryk Weiss (ur. 1817 r. w Wilnie, zm. 11 lutego 1879 r.[1] w Ozorkowie) - lekarz, społecznik.

Biografia

Przyszedł na świat jako piąte z siedmiorga dzieci Augusta i jego żony Anny z d. Konstrom.[2] Studia medyczne ukończył prawdopodobnie w Wilnie, by po nich odbyć praktykę lekarską w Ozorkowie. Przybywszy do Ozorkowa, Ferdynand Weiss zapewne otrzymał propozycję pracy od Friedricha Mathiasa Schlössera, który przy swoich zakładach urządził tzw. "Kasę Chorych". Schlösser nalegał, aby Ferdynand Weiss pozostał w mieście, w którym brakowało lekarza, a był jedynie felczer.
Na pewno lepsze warunki do życia i pracy miałby w Kaliszu, skąd pochodziła jego żona Albertyna Jänsch, ale zdecydował się pozostać tu, gdzie był bardziej potrzebny. Wkrótce nastąpiła zaraza cholery, która dziesiątkowała okoliczną ludność. Ozorków potraktowała ona łagodniej, a to za ogromnym wkładem Ferdynanda Weissa.
Lekarz ten nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych czy też religijnych. Gdy zaszła potrzeba, był gotowy na każde wezwanie, niezależnie od pory dnia czy nocy. Od biednych pacjentów nie pobierał żadnych opłat i kupował leki za własne pieniądze. To spowodowało, że cieszył się ogromnym poważaniem wśród miejscowej ludności i był nazywany "naszym doktorem".

Umarł tak, jak żył – ratując życie ludzkie. Zaraził się bowiem od pacjentki dyfterytem. Zastosował ryzykowną dla siebie metodę leczenia i wiedział, że naraża swe życie. Pacjentka przeżyła, ale niestety kosztem życia lekarza. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko–augsburskim. Jego grobowiec zachował się do dziś. Prywatnie był mężem Anny Albertyny Jänsch, pochodzącej ze szlachty kaliskiej. Rodzice jego żony mieli w Kaliszu aptekę. Tam zapewne brał ślub ok. 1842 r., a w Ozorkowie w l. 1843-1860 rodziły mu się dzieci. Miał ich dziewięcioro. Troje z nich zmarło w bardzo wczesnym dzieciństwie.

Żródła

Górny P. A., Przemysł starszy od miasta, Ozorków, 2014.
Akta stanu cywilnego parafii ewangelicko–augsburskiej.

Oprac. i zdj. Dorota Żerkowska

Przypisy

  1. Akt zgonu 1879/19 par. EA Ozorków.
  2. Tamże.