Tokarski Aleksander

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Aleksandra Tokarskiego na cmentarzu w Modlnej

Aleksander Tokarski (ur. 23 lutego 1905 r. w Dąbrówce (par. Góra św. Małgorzaty, pow. łęczycki), zm. 16 stycznia 1991 r. w Modlnej) - wieloletni kierownik szkoły podstawowej w Modlnej.

Był synem Władysława Tokarskiego i Marianny z d. Głowackiej. Przez 29 lat, od 1937 do 1966 r. (z przerwą na okres wojenny) pełnił funkcję kierownika szkoły podstawowej w Modlnej, ucząc jednocześnie matematyki i historii. Jego żona Irena była również nauczycielką, głównie nauczania początkowego. Na emeryturę przeszedł 16 sierpnia 1966 r., ale potem przez kilka lat kontynuował pracę nauczycielską na pół etatu.

Ze względu na brak dokumentów, które zaginęły w czasie wojny, wszystkie informacje dotyczące powstania i historii szkoły do 1945 r. pochodzą właśnie z jego relacji.

Warto dodać, że w latach 1932-1934 zainicjował budowę szkoły drewnianej, w której były dwie izby lekcyjne na parterze i dwie małe izby na strychu.

Był bardzo aktywny społecznie w swoim środowisku i zaangażowany wraz m. in. ze Stanisławem Frątczakiem w utworzenie Cmentarza Wojennego 17 Wielkopolskiej Dywizji w Modlnej, którym do czasów obecnych opiekują się uczniowie szkoły. Szkoła nosi imię tejże formacji walczącej w 1939 r. w bitwie m.in. o Modlną i Celestynów.

Aleksander i Irena Tokarscy mieli jedynego syna, Zdzisława (1936–2008), inżyniera leśnictwa, który pełnił m. in. funkcję wiceministra przemysłu chemicznego i lekkiego, następnie wiceprezydenta Warszawy i wicewojewody warszawskiego.

Źródła:

http://serwer20925.lh.pl/wp-content/uploads/2018/02/Historia-Szkoły-Podstawowej.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzisław_Tokarski


Oprac. Dorota Żerkowska