Stegliński Jan

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Stegliński

Jan Stegliński (ur. 23 czerwca 1952 r. w Ozorkowie) - instruktor plastyczny, nauczyciel, artysta malarz.

Po ukończeniu Liceum Technik Sztuk Plastycznych w Łodzi podjął pracę jako dekorator w PSS "Społem" w Zgierzu. Odbył służbę wojskową w Marynarce Wojennej na Helu.
Od 1975 r. pracował jako samodzielny plastyk w ZPK "Latona" w Ozorkowie. Równocześnie był instruktorem plastycznym w Międzyzakładowym Domu Kultury "Włókniarz" i świetlicy Ozorkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Ozorkowie. Wieloletni nauczyciel wychowania plastycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie. Instruktor plastyczny w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu. Przez 25 lat związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Ozorkowie jako starszy instruktor plastyczny. Od 1980 r. prowadził tam koło plastyków amatorów.

Jan Stegliński zorganizował wiele wystaw, wernisaży i plenerów. Wykonywał oprawy plastyczne imprez miejskich. Uczył wrażliwości na piękno kilka pokoleń dzieci i młodzieży.
Przez całe życie tworzy obrazy olejne, akwarele, grafiki i pastele. Maluje ciekawe zakątki Ozorkowa, pejzaże i kwiaty. Jego prace na aukcjach charytatywnych na rzecz osób z porażeniem mózgowym i cierpiących na padaczkę cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem i osiągały wysokie ceny. Wiele jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach.

Wystawy

  • Słońcem malowane - MOK w Ozorkowie (1997)
  • Pejzaże - MBP w Ozorkowie (1998)
  • Pejzaże naszego miasta - MOK w Ozorkowie (2003)
  • Światło i barwa - MBP w Ozorkowie (2010)
  • Oblicza Ozorkowa i jego okolic - MOK w Ozorkowie (2012)
  • Wystawa w mieście partnerskim w Czechach - Wysokie Myto (2013)
  • Kwiaty w malarstwie" - MOK w Ozorkowie (2014)

Galeria

Oprac. Danuta Trzcińska, autoryzował Jan Stegliński.