Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 13 bajtów ,  08:09, 13 kwi 2016
Korekta, dodanie linków wewn.
==Biografia==
 
Był synem Władysława i Feliksy z Garczyńskich małżeństwa Bartczaków.
Szkołę Powszechną Nr 1 w Ozorkowie ukończył w 1937 r. Następie uczęszczał do Wieczorowej Szkoły Zawodowej i jednocześnie uczył się na Spółdzielczych Kursach Korespondencyjnych. Wybuch II wojny światowej sprawił, że w Szkole Zawodowej ukończył dwie klasy, natomiast kursy Spółdzielczo-Korespondencyjno Korespondencyjne ukończył w całości.
==Praca==
 W czasie okupacji pracował na terenie powiatu łęczyckiego i w Ozorkowie jako robotnik. Początkowo w [[Cukrownia Leśmierz|Cukrowni w Leśmierzu ]] przy budowie kolejki wąskotorowej, następnie przy konserwacji dróg, potem w firmie schlösserowskiej na przędzalni. W październiku 1943 r. został wywieziony do Niemiec na tzw. roboty przymusowe. Tam pracował jako elektromonter w fabryce maszyn i reflektorów.Po wojnie powrócił do Ozorkowa. Wstąpił do organizacji młodzieżowej (ZWM<ref>Związek Walki Młodych.</ref>), gdzie pełnił funkcję sekretarza. W maju 1947 r. rozpoczął pracę w Miejskim Komitecie Opieki Społecznej w Ozorkowie jako kierownik biura. W tym samym roku wstąpił do PPR<ref>Polska Partia Robotnicza.</ref> a następnie do PZPR. W l. 1950-1957 był etatowym pracownikiem aparatu partyjnego. W 1957 r. został przeniesiony do pracy w Ozorkowskich Zakładach Przemysłu Zgrzebnego i pracował w dziale transportu.W l. 1966-1978 był Naczelnikiemnaczelnikiem<ref>Odpowiednik Burmistrza burmistrza po reformie administracji w 1952 r.</ref> Miasta Ozorkowa.
==Osiągnięcia==
 *Oddanie do użytkowania w 1967 r. obwodnicy miasta, droga E16, w 1967 r.
*Oddanie do użytkowania ośrodka kempingowego OZPB w Karnocicach nad Zalewem Szczecińskim
*Oddanie do użytkowania zakładowej Przychodni Zdrowia OZPB z laboratorium i Stacją Pogotowia przy ul. Łęczyckiej
*Budowa i uruchomienie nowego zakładu konfekcyjnego czyli późniejszej LATONY (później ZPK "Latona") z zatrudnieniem 2000 pracowników, przy ul. Łęczyckiej (w l. 1972-74)
*Oddanie do użytkowania przedszkola ZPK „LATONA” przy ul. Obrońców Westerplatte
*Oddanie do użytkowania obiektów wypoczynkowych ZPK „LATONA” w Mielnie i Sokolnikach
*Wybudowanie nowych obiektów biurowych, magazynowych i technicznych dla Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego, przy ul. Żwirki 30 (OPKobecnie Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne)
*Rozbudowa Spółdzielni PSS „Społem”
*Rozbudowa Gminnej Spółdzielni „SCh”„Samopomoc Chłopska”
*Powstanie Włókienniczej Spółdzielni Pracy
*Oddanie do użytkowania magistrali ciepłowniczej z OZPB „MORFEO” do osiedli mieszkaniowych im. Wojska Polskiego i Osiedla Włókniarzy
*Oddanie do użytkowania: 9 bloków spółdzielczych przy ul. Lotniczej - 460 mieszkań, przy ul. Nowy Rynek 5 bloków – 226 mieszkań, przy ul. Sikorskiego 6 bloków- 480 mieszkań
*Budowa domów typu segmentowego przy ul. Malinowej i Morelowej w ramach Zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych
*W ramach budownictwa indywidualnego zbudowano ok. 350 domów
*Największym zrealizowanym zadaniem w kadencji Henryka Bartczaka było zbudowanie obwodnicy drogowej E16 , czyli obecnej drogi krajowej DK91.
==Odznaczenia==
 
*1955 – Srebrny Krzyż Zasługi
*1964 – Order Odrodzenia Polski
== Źródła==
 
#Kopia życiorysu Henryka Bartczaka
#Broszura okolicznościowa ''Ozorków 1945-1985. Dorobek 40-lecia'', Wyd. Miejski Komitet Obchodów 40-lecia PRL w Ozorkowie, Ozorków 1985
==Przypisy==
 
 
 
 
 
 
 
Oprac. Paweł Andrzej Górny i Zdzisław Żerkowski
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]

Menu nawigacyjne