Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 4040 bajtów ,  08:44, 29 lut 2016
Nowe hasło
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
'''Jan Pezler''' (ur. 25 czerwca 1933 r. w Ozorkowie) - dyrektor Domu Kultury Dzieci i Młodzieży, inspektor oświaty, wieloletni nauczyciel.

==Biografia==
W 1942 r. wysiedlony z rodziną z własnej posiadłości. Najpierw pobyt w obozie przejściowym w Łodzi przy ul. Łąkowej, następnie wywieziony do Niemiec. Osadzony wraz z rodzicami i braćmi w gospodarstwie Barona Hansa Bremera, właściciela 500 hektarowego gospodarstwa rolnego w miejscowości Gröss Fluthe na terenie Bawarii. W 1945 r. wyzwoleni przez armię Aamerykańską. Skoszarowani w miejscowości Morgen Stern pod opieką plutonu gen. stanisława Maczka. Tam zmarł i został pochowany brat Zenon (15 lat). Do Ozorkowa powrócił w marcu 1946 r. W tym roku rozpoczął naukę w klasie piątej Szkoły Podstawowej nr 2, którą ukończył w 1949 r. Następnie rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Zgierzu. W trakcie nauki dwukrotnie uczestniczył w akcjach "Służba Polsce", przy budowie tamy na Wiśle w Goczałkowicach oraz budowie miasta Nowe Tychy. <br />
W 1977 r. ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze, uzyskując tytuł magistra.

==Praca zawodowa==
Praktykę pedagogiczną odbywał w Szkole Podstawowej w Proboszczewicach i Szkole Podstawowej nr 1 w Ozorkowie, której kierownikiem był znany i ceniony nauczyciel Jakub Dudczak - przyjaciel młodych nauczycieli, służący zawsze radą i pomocą. Nakaz pracy otrzymał do Szkoły Podstawowej w Śladkowie Górnym. Po pierwszej wizytacji zaproponowano mu organizację Szkoły Wieczorowej w Ozorkowie i jej kierownictwo. Szkoła wieczorowa dla pracujących mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1. W listopadzie 1953 r. został powołany do służby wojskowej, którą odbył w jednostce Wojsk Ochrony Pogranicza w Koszalinie. Po złożeniu przysięgi otrzymał stopień kaprala i funkcje szefa kompanii. W roku 1956 powrócił do szkoły macierzystej. W 1957 r. otrzymał propozycję organizacji placówki pozalekcyjnej w pomieszczeniach po Domu Harcerza (ul. Wigury 14). Placówka rozpoczęła pracę w 1958 r. jako Dom Kultury Dzieci i Młodzieży (obecnie [[Młodzieżowy Dom Kultury|Młodzieżowy Dom Kultury im. Małego Księcia]]), proponując szeroki wachlarz zajęć wychowawczych, naukowych, sportowych i artystycznych. Kadrę stanowili nauczyciele i osoby znane w środowisku, panowie: Antoni Jagodziński, Wiesław Zalewski, Jan i Wiesław Jóźwiak, [[Sałaciński Michał|Michał Sałaciński]], Eugeniusz Krysiak, Eugeniusz Karwowski, Stanisław Frątczak, Tomasz Szewc, Bolesław Janasiak, Feliks Słoczyński, a także panie: Jadwiga Jóźwiak, Jadwiga Karwowska, Jadwiga Kruk-Drozdowicz. W 1965 r. przeniesiony służbowo na stanowisko zastępcy inspektora w Wydziale Oświaty i Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Łęczycy. Organizował m. in. wychowanie pozaszkolne i oświatę, głównie w środowisku wiejskim. W 1975 r. objął stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozorkowie, a w 1976 r. gminnego dyrektora szkół. Opracował program rozwoju oświaty na terenie gminy, z uwzględnieniem budowy nowej szkoły w Parzęczewie. W l. 1980-1991 pracował w Szkole Podstawowej Specjalnej w Ozorkowie, skąd odszedł na emeryturę.
Prywatnie mąż Ireny; ma czworo dzieci: Zenonę, Tadeusza, Ewę i Izabelę, 7 wnucząt, 3 prawnucząt.

==Funkcje Społeczne==
*Przewodniczący Powiatowego Komitetu Przeciwalkoholowego<br />
*1989– założyciel i prezes koła terenowego Związku Wysiedlonych z Ziemi Łódzkiej w Ozorkowie

==Odznaczenia==
*Honorowa Odznaka Województwa Łódzkiego (1966)<br />
*Odznaka Przyjaciel Dziecka (1969)<br />
*Zasłużony Działacz Kultury (1970)<br />
*Brązowy Krzyż Zasługi (1971)<br />
*Złoty Krzyż Zasługi (1976)<br />
*Honorowa Odznaka Miasta Łodzi (1979)<br />
*Zasłużony Działacz LOK<ref>Liga Obrony Kraju.</ref> (1979)<br />
*Medal Pro Memorio (2012)

''<small>Oprac. '''Ewa Bagińska'''</small>''
==Przypis==
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]

Menu nawigacyjne