Pezler Jan

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Pezler przy pracy
Jan Pezler

Jan Pezler (ur. 25 czerwca 1933 r. w Ozorkowie) - dyrektor Domu Kultury Dzieci i Młodzieży, inspektor oświaty, wieloletni nauczyciel.

Biografia

W 1942 r. wysiedlony z rodziną z własnej posiadłości. Najpierw przebywał w obozie przejściowym w Łodzi przy ul. Łąkowej, następnie został wywieziony do Niemiec. Osadzono go wraz z rodzicami i braćmi w gospodarstwie barona Hansa Bremera, właściciela 500-hektarowego gospodarstwa rolnego w miejscowości Gröss Fluthe na terenie Bawarii. W 1945 r. rodzina została wyzwolona przez armię amerykańską i skoszarowana w miejscowości Morgen Stern pod opieką plutonu gen. Stanisława Maczka. Tam zmarł i został pochowany brat Zenon (15 lat). Do Ozorkowa Jan Pezler powrócił w marcu 1946 r. i rozpoczął naukę w klasie piątej Szkoły Podstawowej nr 2, którą ukończył w 1949 r. Następnie uczył się w Liceum Pedagogicznym w Zgierzu. W trakcie nauki dwukrotnie uczestniczył w akcjach "Służba Polsce", przy budowie tamy na Wiśle w Goczałkowicach oraz budowie miasta Nowe Tychy.
W 1977 r. ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze, uzyskując tytuł magistra.

Praca zawodowa

Praktykę pedagogiczną odbywał w Szkole Podstawowej w Proboszczewicach i Szkole Podstawowej nr 1 w Ozorkowie, której kierownikiem był znany i ceniony nauczyciel Jakub Dudczak - przyjaciel młodych nauczycieli, służący zawsze radą i pomocą. Nakaz pracy otrzymał do Szkoły Podstawowej w Śladkowie Górnym. Po pierwszej wizytacji zaproponowano mu organizację Szkoły Wieczorowej w Ozorkowie i jej kierownictwo. W listopadzie 1953 r. został powołany do służby wojskowej, którą odbył w jednostce Wojsk Ochrony Pogranicza w Koszalinie. Po złożeniu przysięgi otrzymał stopień kaprala i funkcje szefa kompanii. W roku 1956 powrócił do szkoły macierzystej. W 1957 r. otrzymał propozycję organizacji zajęć pozalekcyjnych w pomieszczeniach po Domu Harcerza (ul. Wigury 14). Placówka rozpoczęła pracę w 1958 r. jako Dom Kultury Dzieci i Młodzieży (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury im. Małego Księcia), proponując szeroki wachlarz zajęć wychowawczych, naukowych, sportowych i artystycznych. Kadrę stanowili nauczyciele i osoby znane w środowisku, panowie: Antoni Jagodziński, Wiesław Zalewski, Jan i Wiesław Jóźwiak, Michał Sałaciński, Eugeniusz Krysiak, Eugeniusz Karwowski, Stanisław Frątczak, Tomasz Szewc, Bolesław Janasiak, Feliks Słoczyński, a także panie: Jadwiga Jóźwiak, Jadwiga Karwowska, Jadwiga Kruk-Drozdowicz. W 1965 r. Jan Pezler został przeniesiony służbowo na stanowisko zastępcy inspektora w Wydziale Oświaty i Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Łęczycy. Organizował m. in. wychowanie pozaszkolne i oświatę, głównie w środowisku wiejskim. W 1975 r. objął stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozorkowie, a w 1976 r. gminnego dyrektora szkół. Opracował program rozwoju oświaty na terenie gminy, z uwzględnieniem budowy nowej szkoły w Parzęczewie. W l. 1980-1991 pracował w Szkole Podstawowej Specjalnej w Ozorkowie, skąd odszedł na emeryturę.
Prywatnie mąż Ireny z d. Szumskiej; ma czworo dzieci: Zenonę, Tadeusza, Ewę i Izabelę.

Funkcje społeczne

 • Przewodniczący Powiatowego Komitetu Przeciwalkoholowego
 • Od 1989– założyciel i prezes koła terenowego Związku Wysiedlonych z Ziemi Łódzkiej w Ozorkowie

Odznaczenia

 • Honorowa Odznaka Województwa Łódzkiego (1966)
 • Odznaka Przyjaciel Dziecka (1969)
 • Zasłużony Działacz Kultury (1970)
 • Brązowy Krzyż Zasługi (1971)
 • Złoty Krzyż Zasługi (1976)
 • Honorowa Odznaka Miasta Łodzi (1979)
 • Zasłużony Działacz LOK[1] (1979)
 • Medal Pro Memorio (2012)

Oprac. Ewa Bagińska

Przypis

 1. Liga Obrony Kraju.