Sokolniki Parcela: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Opublikowanie)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
+
[[Plik:Sokolniki Parcela.JPG|250px|thumb|Sokolniki Parcela]]
[[Plik:Sokolniki Parcela.JPG|mały|Sokolniki Parcela]]
+
Wieś położona w woj. łódzkim, powiecie zgierskim, gminie Ozorków. Według stanu ludności na dzień 31 grudnia 2015 r. wieś liczyła 187 mieszkańców. Areał gruntów wynosi 278 ha. <br />
Wieś położona woj. łódzkim, powiecie zgierskim, gminie Ozorków. Według stanu ludności na dzień 31 grudnia2015 r. wieś liczyła 187 mieszkańców. Areał gruntów wynosi 278 ha. Na wsi zachował się dawny XIX w. dwór należący do barona Aleksandra Rostockiego. Jest to trzysegmentowy kompleks budynków zajmujących powierzchnię 11 ha, składający się z oficyny dworskiej, piętrowego budynku mieszkalnego i gospodarstwo. Dwór zbudowany został na planie prostokąta i nawiązuje do stylu klasycystycznego. Po wojnie budynek dawnego dworu użytkowały Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, następnie Gromadzka Rada Narodowa, a od 1964 r. Ośrodek Zdrowia. Dworek został wpisany do rejestru zabytków woj. łódzkiego <ref>Wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (nr rej.313/1-2 z  dnia 28.03.1988 r.)</ref>W 1993 r. stary dwór przeszedł w ręce prywatne. Wokół dworu roztacza się zabytkowy park, który stanowi własność gminy Ozorków. Na wsi działa ośrodek zdrowia oraz apteka. W 1968 r. na wsi powstało Koło Gospodyń Wiejskich, a w 1995 Amatorski Zespół Śpiewaczy, którym opiekuje się [[ Gminy Ośrodek Kultury w Leśmierzu|Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu]]. W dawnym dworskim spichlerzu będącym własnością gminy Ozorków mieści się świetlica wiejska. Wieś należy do parafii Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.
+
Na wsi zachował się dawny XIX-wieczny dwór należący do barona Aleksandra Rostockiego. Jest to trzysegmentowy kompleks budynków zajmujących powierzchnię 11 ha, składający się z oficyny dworskiej, piętrowego budynku mieszkalnego i gospodarstwo. Dwór zbudowany został na planie prostokąta i nawiązuje do stylu klasycystycznego. Po wojnie budynek dawnego dworu użytkowały Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, następnie Gromadzka Rada Narodowa, a od 1964 r. Ośrodek Zdrowia. Dworek został wpisany do rejestru zabytków woj. łódzkiego<ref>Wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego, nr rej. 313/1-2 z  dnia 28.03.1988 r.</ref>. W 1993 r. stary dwór przeszedł w ręce prywatne. Wokół dworu roztacza się zabytkowy park, który stanowi własność gminy Ozorków. <br />
 +
Na wsi działa ośrodek zdrowia oraz apteka. W 1968 r. powstało Koło Gospodyń Wiejskich, a w 1995 Amatorski Zespół Śpiewaczy, którym opiekuje się [[Gminny Ośrodek Kultury|Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu]]. W dawnym dworskim spichlerzu będącym własnością gminy Ozorków mieści się świetlica wiejska. <br />
 +
Wieś należy do parafii Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.
 
=Historia=
 
=Historia=
Podczas działań wojennych w 1939 r. w budynkach sokolnickiego dworu od 30 sierpnia do 6 września stacjonowało dowództwo 32 Eskadry Rozpoznawczej, która prowadziła loty operacyjne z lotniska polowego pod Czerchowem. Mieściły się tu również oficerskie kwatery. Natomiast w alei parkowej pod osłoną kasztanowców stała kolumna samochodowa rzutu kołowego eskadry. Otrzymana od państwa ziemię chłopi bezrolni mieli spłacić w ciągu 20 lat, a upełnorolnieni w czasie 15 lat. Reszta folwarku, która nie została rozparcelowana, pozostała we władaniu państwa. Z niewielkich ilości użytków rolnych utworzona Państwowy Fundusz Ziemi, las przyłączono do Leśnictwa Sokolniki, a stawy należały do Państwowego Gospodarstwa Rolnego we  Wróblewie, a potem do państwowego gospodarstwa Rybnego w Psarach.
+
Podczas działań wojennych w 1939 r. w budynkach sokolnickiego dworu od 30 sierpnia do 6 września stacjonowało dowództwo 32 Eskadry Rozpoznawczej, która prowadziła loty operacyjne z lotniska polowego pod Czerchowem. Mieściły się tu również oficerskie kwatery. Natomiast w alei parkowej pod osłoną kasztanowców stała kolumna samochodowa rzutu kołowego eskadry.  
 
W lutym 1945 r. folwark Sokolniki został upaństwowiony, a w lipcu tegoż roku rozparcelowany. Został podzielony pomiędzy 86 chłopów, z których 40 nie posiadało ziemi. Byli to przede wszystkim robotnicy folwarczni z majątku barona Rozstockiego.
 
W lutym 1945 r. folwark Sokolniki został upaństwowiony, a w lipcu tegoż roku rozparcelowany. Został podzielony pomiędzy 86 chłopów, z których 40 nie posiadało ziemi. Byli to przede wszystkim robotnicy folwarczni z majątku barona Rozstockiego.
W ten sposób powstał nowy obiekt osadniczy Sokolniki Parcel, obecnie Sokolniki Parcela.
+
W ten sposób powstał nowy obiekt osadniczy Sokolniki Parcel, obecnie Sokolniki Parcela. Przydział ziemi wynosił od 2,5 do 5 ha. Otrzymaną od państwa ziemię chłopi bezrolni mieli spłacić w ciągu 20 lat, a upełnorolnieni w czasie 15 lat. Reszta folwarku, która nie została rozparcelowana, pozostała we władaniu państwa. Z niewielkich ilości użytków rolnych utworzono Państwowy Fundusz Ziemi, las przyłączono do Leśnictwa Sokolniki, a stawy należały do Państwowego Gospodarstwa Rolnego we Wróblewie, a potem do Państwowego Gospodarstwa Rybackiego w Psarach.
Przydział ziemi wynosił od 2,5 do 5 ha.<ref>Gmina Ozorków. Historia i Współczesność, red. Lucyna Sztopmka, Ozorków 2014, s.75, 148, 149.</ref>
+
<ref>''Gmina Ozorków. Historia i Współczesność'', red. Lucyna Sztopmka, Ozorków 2014, s. 75, 148, 149.</ref>
 +
 
 +
''<small>Oprac.'''Mirosława Walc'''</small>''
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
''<small>Oprac.'''Mirosława Walc'''</small>''
+
 
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]
+
[[Kategoria:Encyklopedia]]
 +
[[Kategoria:Miejsca]]

Aktualna wersja na dzień 19:08, 20 mar 2016

Sokolniki Parcela

Wieś położona w woj. łódzkim, powiecie zgierskim, gminie Ozorków. Według stanu ludności na dzień 31 grudnia 2015 r. wieś liczyła 187 mieszkańców. Areał gruntów wynosi 278 ha.
Na wsi zachował się dawny XIX-wieczny dwór należący do barona Aleksandra Rostockiego. Jest to trzysegmentowy kompleks budynków zajmujących powierzchnię 11 ha, składający się z oficyny dworskiej, piętrowego budynku mieszkalnego i gospodarstwo. Dwór zbudowany został na planie prostokąta i nawiązuje do stylu klasycystycznego. Po wojnie budynek dawnego dworu użytkowały Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, następnie Gromadzka Rada Narodowa, a od 1964 r. Ośrodek Zdrowia. Dworek został wpisany do rejestru zabytków woj. łódzkiego[1]. W 1993 r. stary dwór przeszedł w ręce prywatne. Wokół dworu roztacza się zabytkowy park, który stanowi własność gminy Ozorków.
Na wsi działa ośrodek zdrowia oraz apteka. W 1968 r. powstało Koło Gospodyń Wiejskich, a w 1995 Amatorski Zespół Śpiewaczy, którym opiekuje się Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu. W dawnym dworskim spichlerzu będącym własnością gminy Ozorków mieści się świetlica wiejska.
Wieś należy do parafii Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

Historia

Podczas działań wojennych w 1939 r. w budynkach sokolnickiego dworu od 30 sierpnia do 6 września stacjonowało dowództwo 32 Eskadry Rozpoznawczej, która prowadziła loty operacyjne z lotniska polowego pod Czerchowem. Mieściły się tu również oficerskie kwatery. Natomiast w alei parkowej pod osłoną kasztanowców stała kolumna samochodowa rzutu kołowego eskadry. W lutym 1945 r. folwark Sokolniki został upaństwowiony, a w lipcu tegoż roku rozparcelowany. Został podzielony pomiędzy 86 chłopów, z których 40 nie posiadało ziemi. Byli to przede wszystkim robotnicy folwarczni z majątku barona Rozstockiego. W ten sposób powstał nowy obiekt osadniczy Sokolniki Parcel, obecnie Sokolniki Parcela. Przydział ziemi wynosił od 2,5 do 5 ha. Otrzymaną od państwa ziemię chłopi bezrolni mieli spłacić w ciągu 20 lat, a upełnorolnieni w czasie 15 lat. Reszta folwarku, która nie została rozparcelowana, pozostała we władaniu państwa. Z niewielkich ilości użytków rolnych utworzono Państwowy Fundusz Ziemi, las przyłączono do Leśnictwa Sokolniki, a stawy należały do Państwowego Gospodarstwa Rolnego we Wróblewie, a potem do Państwowego Gospodarstwa Rybackiego w Psarach. [2]

Oprac.Mirosława Walc

Przypisy

  1. Wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego, nr rej. 313/1-2 z dnia 28.03.1988 r.
  2. Gmina Ozorków. Historia i Współczesność, red. Lucyna Sztopmka, Ozorków 2014, s. 75, 148, 149.