Sokolniki Parcela

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sokolniki Parcela

Wieś położona w woj. łódzkim, powiecie zgierskim, gminie Ozorków. Według stanu ludności na dzień 31 grudnia 2015 r. wieś liczyła 187 mieszkańców. Areał gruntów wynosi 278 ha.
Na wsi zachował się dawny XIX-wieczny dwór należący do barona Aleksandra Rostockiego. Jest to trzysegmentowy kompleks budynków zajmujących powierzchnię 11 ha, składający się z oficyny dworskiej, piętrowego budynku mieszkalnego i gospodarstwo. Dwór zbudowany został na planie prostokąta i nawiązuje do stylu klasycystycznego. Po wojnie budynek dawnego dworu użytkowały Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, następnie Gromadzka Rada Narodowa, a od 1964 r. Ośrodek Zdrowia. Dworek został wpisany do rejestru zabytków woj. łódzkiego[1]. W 1993 r. stary dwór przeszedł w ręce prywatne. Wokół dworu roztacza się zabytkowy park, który stanowi własność gminy Ozorków.
Na wsi działa ośrodek zdrowia oraz apteka. W 1968 r. powstało Koło Gospodyń Wiejskich, a w 1995 Amatorski Zespół Śpiewaczy, którym opiekuje się Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu. W dawnym dworskim spichlerzu będącym własnością gminy Ozorków mieści się świetlica wiejska.
Wieś należy do parafii Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

Historia

Podczas działań wojennych w 1939 r. w budynkach sokolnickiego dworu od 30 sierpnia do 6 września stacjonowało dowództwo 32 Eskadry Rozpoznawczej, która prowadziła loty operacyjne z lotniska polowego pod Czerchowem. Mieściły się tu również oficerskie kwatery. Natomiast w alei parkowej pod osłoną kasztanowców stała kolumna samochodowa rzutu kołowego eskadry. W lutym 1945 r. folwark Sokolniki został upaństwowiony, a w lipcu tegoż roku rozparcelowany. Został podzielony pomiędzy 86 chłopów, z których 40 nie posiadało ziemi. Byli to przede wszystkim robotnicy folwarczni z majątku barona Rozstockiego. W ten sposób powstał nowy obiekt osadniczy Sokolniki Parcel, obecnie Sokolniki Parcela. Przydział ziemi wynosił od 2,5 do 5 ha. Otrzymaną od państwa ziemię chłopi bezrolni mieli spłacić w ciągu 20 lat, a upełnorolnieni w czasie 15 lat. Reszta folwarku, która nie została rozparcelowana, pozostała we władaniu państwa. Z niewielkich ilości użytków rolnych utworzono Państwowy Fundusz Ziemi, las przyłączono do Leśnictwa Sokolniki, a stawy należały do Państwowego Gospodarstwa Rolnego we Wróblewie, a potem do Państwowego Gospodarstwa Rybackiego w Psarach. [2]

Oprac.Mirosława Walc

Przypisy

  1. Wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego, nr rej. 313/1-2 z dnia 28.03.1988 r.
  2. Gmina Ozorków. Historia i Współczesność, red. Lucyna Sztopmka, Ozorków 2014, s. 75, 148, 149.