Sokolniki Las

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sokolnik Las
Sokolnik Las. Modrzewiowy dworek

Osiedle położone w woj. łódzkim, powiecie zgierskim, gminie Ozorków. Według stanu ludności na dzień 31 grudnia 2015 r. Sokolniki Las zamieszkiwały 864 osoby.
Jest jedną z podłódzkich miejscowości letniskowych. W 1993 r. Sokolniki Las otrzymały status osiedla. W miejscowości działa Stowarzyszenie Właścicieli Działek Leśnych w Sokolnikach, Towarzystwo Przyjaciół Miasta - Ogrodu Sokolniki, Fundacji Ekologicznej „Miasto-Ogród Sokolniki”, Stowarzyszenie Kulturalne "Galeria". Od 1979 r. działa filia biblioteczna Gminnej Biblioteki Publicznej w Leśmierzu, a od 2005 r. świetlica środowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Leśmierzu. W wybudowanym przez Edwarda Herbsta w 1906 r. ośrodku rehabilitacyjnym dla małych rekonwalescentów ze szpitala Dziecięcego Anny Marii (obecnie szpital im. Janusza Korczaka) w Łodzi, działa Szkoła Podstawowa Specjalna przy Specjalistycznym ZOZ dla Dzieci w Sokolnikach.
Od 1995 r. Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Sokolniki jest głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Lato”. Od 1999 r. Fundacja Ekologiczna „Miasto-Ogród Sokolniki” organizuje przedsięwzięcia kulturalne w ramach cyklu „Wakacje w Sokolnikach”. Z jej inicjatywy w 2013 r. w Sokolnikach Lesie powstał nowoczesny plac zabaw i rekreacji dla dzieci i dorosłych.
1 lipca 1998 r. w Sokolnikach Lesie erygowano parafię pw. Matki Bożej Królowej.
Osiedle liczy 119 ulic, a jego obszar wynosi 574 ha, podzielony na ok. 3,5 tys. działek letniskowych.

Historia

W 1928 r. baron Rozstocki rozpoczął parcelację kompleksów leśnych, a częściowo także ugorów. Działki sprzedawane były organizacjom dobroczynnym, komitetom rodzicielskim łódzkim szkołom i osobom prywatnym. Ze względu na mikroklimat i walory zdrowotne, a także położenie Sokolnik, zwyciężyła koncepcja osiedla typu rekreacyjno-wypoczynkowego: miasta-ogrodu, w oparciu o założenia urbanistyczne Ebenzera Howarda, twórcy koncepcji miast-ogrodów w Anglii, Francji, Niemczech i Holandii. Zróżnicowane środowisko, z którego wywodzili się nowi właściciele działek, spowodowało różnego rodzaju konflikty i trudności w rozwoju Miasta Ogrodu Sokolniki. W dniu 28 lipca 1930 r. 612 właścicieli działek w Sokolnikach powołało Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości Miasta Ogrodu Sokolniki. Istnieje ono do dzisiaj pod nazwą Stowarzyszenie Właścicieli Działek Leśnych w Sokolnikach.
Podczas II wojny światowej większość domów została rozebrana przez Niemców, a nazwa miejscowości zmieniona z Miasto-Ogród Sokolniki na Gartenstadt Sokolniki, a potem na Sokolniki Wald (Sokolniki Las). W dniu 18 stycznia 1945 r. Sokolniki zostały wyzwolone przez 11 Korpus Pancerny Gwardii płk. Babadżaniana. [1]

Oprac. Mirosława Walc

Przypis

  1. Gmina Ozorków. Historia i Współczesność, red. Lucyna Sztompka, Ozorków 2014, s. 73, 74, 292.