Scheibler Wilhelm Gustaw

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilhelm Gustaw Scheibler (ur. 19 października 1860 r. w Łodzi, zm. 20 października 1927 r. w Ozorkowie) - sukcesor Adolfa Scheiblera.

Syn Adolfa i jego żony Heleny z d. Werner, jeden z trojga dzieci tej pary. To on przejął po ojcu zakład produkujący przędzę oraz tkaniny wełniane. Wilhelm prowadził przędzalnię, tkalnię oraz farbiarnię i wykończalnię.

W życiu prywatnym był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsza żona - Emma Anna Klara, córka Teodora i Marii - małżonków Matschky, pochodziła z Prus. Mieli córkę Natalię, urodzoną 25 maja 1896 r. prawdopodobnie w Ozorkowie[1]. W dniu 19 września 1924 r. zmarła żona Wilhelma - Emma Anna Klara. Ożenił się on ponownie 29 lipca 1926 r. z Ernestyną Emilią Idą, również wdową, rodzoną siostrą pierwszej żony Wilhelma - Emmy Anny Klary. Wilhelm zmarł 20 października 1927 r.

Druga żona Wilhelma, używająca imienia Ida, po śmierci męża mieszkała nadal w Ozorkowie ze swą pasierbicą Natalią. Dopiero na przełomie l. 1944-1945 obie kobiety wyjechały w obawie przed nadciągającą Armią Czerwoną. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że namówiły do ucieczki „wiekowego” już wówczas wiernego ogrodnika Wilhelma Krause, który zmarł podczas podróży.[2]

Oprac. Dorota Żerkowska

Przypisy

  1. W aktach parafii ewangelickiej w Ozorkowie w l. 1896-1901 nie odnaleziono takiego urodzenia.
  2. Oprac. na podst. Górny P. A., Przemysł starszy od miasta, Ozorków 2014.