Morawski Franciszek

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek Morawski (ur. 15 września 1825 r. w Powodowie w parafii Leźnica Wielka, zm. 6 listopada 1910 r. w Ozorkowie) - szewc.

Biografia

Franciszek Morawski
Dyplom Franciszka Morawskiego

Franciszek Morawski urodził się w wielodzietnej rodzinie włościańskiej. Jego rodzicami byli Mikołaj Morawski i Gertruda z d. Papiernik. W 1837 r. Franciszek przybył do Ozorkowa i rozpoczął naukę zawodu u mistrza szewskiego. Po 9 latach, w 1846 r. zdał egzamin przed Urzędem Starszych Zgromadzenia Szewskiego w Ozorkowie[1]. Uznany został wówczas za czeladnika i wpisany na listę Cechu Rzemiosł Szewskich. Zachował się oryginalny dokument datowany na dzień 19 października 1846 r., spisany w języku polskim i niemieckim[2].
Franciszek Morawski był protoplastą rodu Morawskich w Ozorkowie. 5 października 1850 r. poślubił Mariannę z Jankowskich (1828 -1877). Z tego związku przyszło na świat ośmioro dzieci. Po raz drugi Franciszek ożenił się 2 września 1879 r. z Marianną Matyldą z domu Szwejcer (ur. 1849), będącą wówczas wdową po Marcinie Jarczyńskim (1837-1875). Owocem ich małżeństwa był syn Władysław (1882-1924).
Franciszek Morawski zadbał o wychowanie i wykształcenie dzieci własnych z obu małżeństw, ale również dzieci swojej drugiej żony. Jego potomkowie nadal zamieszkują w naszym mieście.

Oprac. Dorota Żerkowska

Przypisy

  1. Sytuacja cechów rzemieślniczych, w tym Urzędu Starszych, uczniów, czeladników oraz majstrów została uregulowana Postanowieniem Namiestnika Królestwa Polskiego (Józefa Zajączka) z dnia 31 grudnia 1816 r. - Dekret w sprawie rzemiosł, kunsztów i profesji w Królestwie Polskim, lokalizacja oryginału Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej.
  2. Dokument pochodzi ze zbiorów prywatnych.