Marciniak Jan

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Marciniak

Jan Marciniak (ur. 5 czerwca 1913 r. w Ozorkowie, zm. 20 kwietnia 1988 r. w Ozorkowie) - żołnierz kampanii wrześniowej 1939 r., wieloletni pracownik OZPB "Morfeo".

Biografia

Syn Wojciecha i Julianny z d. Steglińskiej. Ojciec był szewcem, później robotnikiem w Ozorkowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego "Morfeo" w Ozorkowie, a matka krawcową. Ukończył przedwojenną Publiczną Szkołę Powszechną im. H. Sienkiewicza w Ozorkowie, a następnie w jednej z łódzkich szkół zawodowych zdobył zawód tokarza – ślusarza. W l. 1934-1936 był czynnym żołnierzem 18. Pułku Piechoty w Skierniewicach[1] Dowódcą pułku był wówczas płk piech. Franciszek Otton Matuszczak (4 VII 1935 - 21 VI 1939).

W galerii zdjęć zamieszczona została fotografia oryginalnego dyplomu dla strzelca Jana Marciniaka z 1936 r. za sukces sportowy odniesiony w dniu święta pułkowego. W wojsku zdobył dodatkowe kwalifikacje w zawodzie: mechanik samochodowy. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej wrócił do Ozorkowa i związał się z klubem piłkarskim "TUR", pełniąc funkcję kapitana drużyny.
Po wybuchu II wojny światowej został powołany do wojska i brał czynny udział w największym starciu zbrojnym podczas wojny obronnej 1939 r. - bitwie nad Bzurą. Z wojennej tułaczki wrócił w rodzinne strony, do Ozorkowa, pracując w okresie okupacji na stanowisku tokarza - ślusarza w Zakładach Metalowych w Łodzi. W 1943 r. ożenił się ze Stefanią z d. Kustosik. Z tego związku urodziło się dwoje dzieci: syn Mirosław i córka Bogusława. Po wojnie zaangażował się w odbudowę Ozorkowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego przy ul. Łęczyckiej 5/7. Początkowo pracował jako tokarz – ślusarz, także mechanik samochodowy, a następnie przez wiele lat jako zakładowy kierowca. Przepracował w OZPB "Morfeo" 40 lat, skąd odszedł na emeryturę w 1985 r. Jego jedyny wnuk, Robert Lipiński, przebywa na emigracji w USA.
Jan Marciniak zmarł 20 kwietnia 1988 r. Spoczywa na Cmentarzu Nowym w Ozorkowie.

Medale, odznaczenia i pełnione funkcje

  1. Dyplom za zdobycie I miejsca w skoku w dal z okazji święta 18. Pułku Piechoty w Skierniewicach – 30.05.1936
  2. Kapitan drużyny w Klubie Piłkarskim "TUR" w Ozorkowie – 1937–1938
  3. Brązowy Medal „Walki nad Bzurą” przyznany za waleczność i odwagę przez Zarząd Wojewódzki ZBOWID w Łodzi – 3.11.1976
  4. Członek ZBoWiD, oddział w Ozorkowie – nr legitymacji 0685454

Oprac. Jadwiga Nicińska na podstawie życiorysu spisanego przez córkę, Bogusławę Lipińską, przez nią autoryzowany.

Przypisy

  1. 18 Pułk Piechoty – oddział piechoty Wojska Polskiego II RP. Stacjonował w Skierniewicach do 1939 r. W kampanii wrześniowej 1939 walczył w składzie macierzystej 26 Dywizji Piechoty (Armia "Poznań" i "Pomorze").