Lejman Eugeniusz

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugeniusz Lejman (ur. 16 października 1924 r. w Bieżuniu, pow. Żuromin, woj. warszawskie, zm. 17 grudnia 2014 r. w Ozorkowie) - wieloletni nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie, wychowawca dwóch pokoleń młodzieży.

Biografia

Syn Bonifacego i Janiny z d. Gręda. Pochodził z rodziny szewskiej o co najmniej trzypokoleniowej tradycji w tym rzemiośle (Bonifacy - ojciec, Stanisław - dziadek i Maciej - pradziadek również wykonywali ten zawód). Ojciec do 1939 r. prowadził warsztat szewski oraz gospodarstwo rolne liczące 2,5 ha. Matka zajmowała się gospodarstwem domowym.
Eugeniusz Lejman uczęszczał do siedmioklasowej Szkoły Powszechnej im. Andrzeja Zamojskiego w Bieżuniu i ukończył ją w 1939 r. Podczas okupacji jedynym źródłem utrzymania pięcioosobowej rodziny było wyżej wymienione gospodarstwo, gdzie Eugeniusz Lejman pracował do zakończenia wojny.
W 1945 r. w Bieżuniu powstała szkoła średnia, w której rozpoczął naukę. Czteroletnie gimnazjum ukończył w ciągu dwóch lat, a dalszą naukę kontynuował w Łodzi. W 1948 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Łódzkiego. 22 listopada 1952 r. uzyskał tytuł magistra filozofii w zakresie matematyki.
W swojej pracy zawodowej był wzorem nauczyciela i pedagoga o bardzo wysokiej kulturze osobistej i takcie. Cichy, skromny i bardzo spokojny był bardzo ceniony przez uczniów.

Praca zawodowa

  • 1952-1954 – Liceum Ogólnokształcące w Łęczycy
  • 1954-1985 - Liceum Ogólnokształcące w Ozorkowie

1 września 1985 r. przeszedł na emeryturę.

Nagrody i odznaczenia

  • 1974 – Nagroda Ministra Oświaty II stopnia
  • 1975 – Złoty Krzyż Zasługi
  • 1984 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Oprac. Dorota Żerkowska