Kupisz Wacław

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wacław Kupisz

Wacław Kupisz (ur. 8 listopada 1907 r. w Łęczycy, zm. w 1985 r. w Ozorkowie) – nauczyciel, działacz związkowy ZNP, podporucznik Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej, organizator tajnego nauczania, więzień obozu koncentracyjnego w Dachau i Guzen.

Biografia

Był cenionym w lokalnym środowisku nauczycielem i związkowcem oraz wybitną postacią wśród inteligencji ozorkowskiej. Jako jeden z nielicznych w przedwojennym środowisku łęczyckich i ozorkowskich nauczycieli posiadał wyższe wykształcenie magisterskie. Pracę pedagogiczną rozpoczął w roku 1926 w siedmioklasowej Publicznej Szkole Powszechnej im. Henryka Sienkiewicza w Ozorkowie (po wojnie SP Nr 1, obecnie budynek Szkoły Specjalnej), współpracując m. in. z panią Marią Cyrulińską.
Był organizatorem i nauczycielem tajnego nauczania, za co 10 kwietnia 1940 r. został aresztowany przez gestapo wraz z 18 innymi ozorkowianami i osadzony na trzy tygodnie w więzieniu w Łęczycy, a następnie wywieziony pierwszym transportem 3 maja 1940 r. do obozu w Dachau. Po dwóch miesiącach cały transport więźniów został przewieziony do nowo budowanego obozu w Guzen, w górnej Austrii (więzień z numerem 48022). Obóz w Guzen został wyzwolony 5 maja 1945 r. Do ojczyzny wrócił już po miesiącu, ale nie mógł podjąć pracy zawodowej, „(…) gdyż – jak stwierdził we własnoręcznie napisanym życiorysie - gruźlica kości zakuła mnie w gips na dwa lata; z powodu przedłużającej się choroby, zostałem przeniesiony z urzędu na rentę inwalidzką.[1] Był jedynym spośród 18 aresztowanych ozorkowian, który przeżył obóz koncentracyjny i doczekał wolności.

Po wojnie kontynuował działalność związkową. Organizował struktury oraz pracę oddziałów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łęczycy oraz Ozorkowie. Angażował się także w działalność kombatancką, przekazując swoje doświadczenia żołnierskie i obozowe młodemu pokoleniu ozorkowian.

Funkcje społeczne

  • Członek ZNP od ok. 1926 r.
  • Członek ZBoWiD od 20 sierpnia 1946 r.

Medale, odznaczenia i nagrody

  • Złota Odznaka ZNP (1967)
  • Brązowy Medal za długoletnią służbę nauczyciela szkoły powszechnej – 9 maja 1938 r. (Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego w Warszawie)

Galeria zdjęć

Źródło

Jubileusz 40–lecia Sekcji Emerytów i Rencistów, oddział ZNP w Ozorkowie. 1975 – 2015. Źródła, dokumenty, wspomnienia. Publikacja okolicznościowa pod red. T. Rogalskiej, J. Nicińskiej i S. Janickiego, Ozorków 2015, s. 29, 53–57, 59, 62. W zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ozorkowie.

Oprac. Jadwiga Nicińska na podstawie publikacji Sekcji Emerytów i Rencistów oddziału ZNP w Ozorkowie.

Przypisy

  1. Własnoręczny życiorys Wacława Kupisza w archiwum ZNP w Ozorkowie.