Gloc Adolf

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ks. Adolf Gloc (ur. 16 października 1907 r. w Częstochowie, zm. 10 października 1979 w Łodzi) - administrator parafii ewangelicko–augsburskiej w Ozorkowie w 1952 r.

Biografia

Studiował teologię na Uniwersytecie Warszawskim w l. 1927-1933. Ordynowany 26 marca 1933 r. Skierowany następnie do pracy w Łodzi jako prefekt szkół powszechnych oraz do prac pomocniczych w Organizacji Polaków Ewangelików, przekształconej później w Polską Parafię Ewangelicką, której został wikarym. W 1938 r. mianowany kapelanem pomocniczym przy DOK Łódź. Po wkroczeniu Niemców do miasta, w grudniu 1939 r. aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu. Zwolniony z więzienia w połowie 1940 r. wyjechał do Częstochowy znajdującej się w Generalnym Gubernatorstwie, gdzie przebywał do czasu zakończenia wojny.

Działalność powojenna

W lutym 1945 r. tymczasowy konsystorz kościoła skierował go ponownie do pracy w Łodzi. Został proboszczem administratorem parafii św. Jana i jednocześnie parafii w Aleksandrowie, Hucie Bardzińskiej, Konstantynowie, Poddębicach, Nowosolnej, Brzezinach, Turku, Zgierzu, Ozorkowie i Łęczycy. Funkcję administratora Parafii EA w Ozorkowie pełnił w 1952 r. po wyborze ks. Kotuli w 1951 r. na biskupa kościoła i jego odejściu do Warszawy. W kwietniu 1952r. został wybrany proboszczem parafii św. Mateusza. Funkcję pełni do momentu swojej śmierci.

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej

Źródła

  1. Górny P. A., Łuczak R. S., Dzieje Ozorkowa na podstawie historii społeczności ewangelicko-augsburskiej, Łódź 2009.
  2. Kneifel E, Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen. Ein biographisches Pfarrerbuch mit einem Anhang.
  3. Dzieje Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, oprac. ks. kons. Mariusz Werner,[w]: Wiadomości Ozorkowskie, 1993, nr 12, s. 4.
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Gloc

Oprac. Dorota Żerkowska i ks. dr Marcin Undas