Dom postrzygacza

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 14:29, 10 mar 2016 autorstwa Dorota Żerkowska (dyskusja | edycje) (Wprowadzenie nowego hasła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>


Na ul. Wyszyńskiego pod nr 26 odnajdujemy bardzo skromny, aczkolwiek stary budynek, pochodzący z II połowy XIX w. tzw. dom postrzygacza. Prezentuje on autentyczny styl klasycystyczny. Należał on prawdopodobnie do postrzygacza, czyli rzemieślnika, który skracał włókna wystające nad powierzchnią wyprodukowanej surowej tkaniny. Ten siedmioosiowy, parterowy budynek z mieszkalnym poddaszem, pokryty jest stromym naczółkowym dachem[1] Zwraca szczególną uwagę w jego środkowej części lekko wysunięty ryzalit[2]spełniający funkcję portyku[3] z otworem drzwiowym flankowanym, tzn. otoczonym dwiema półkolumnami podtrzymującymi belkowanie, osadzonymi na niskich kwadratowych cokołach. Dziś ten dom, nawiązujący swą architekturą do tradycyjnych dworków szlacheckich, dużo stracił w wyniku nieodpowiednich działań remontowych, jak np. dobudowanie z prawej strony jednoosiowego aneksu. Ponadto dotychczasowe dwuszczelinowe okna, dzielące je na sześć pól, zostały wymienione na dwa rodzaje różniące się konstrukcją. Dawniej dom był własnością Podmeckich. W lewej jego części rodzina Chmieleckich prowadziła restaurację, w której można było pograć w bilard.[4]

Obiekt jest zabytkiem wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poz. 28[5].


Źródło

Wiadomości Ozorkowskie 2014, nr 10, str. 10

Przypisy

Oprac. Dorota Żerkowska

  1. Dach dwuspadowy z dodatkowymi, niewielkimi, trójkątnymi połaciami (zwanymi naczółkami) umieszczonymi ukośnie w górnej części ścian szczytowych .
  2. Część budynku wystająca przed lico muru.
  3. Część budynku na planie prostokąta z jednym lub kilkoma rzędami kolumn, które wspierają dach, otwarta co najmniej z jednej strony, najczęściej jedno- lub dwukondygnacyjna.
  4. Oprac. na podst. tekstu St. Frątczaka.
  5. Rejestr zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, woj. łódzkie. Stan na 31.12.2015 r.