Bergmann Teodor

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ks. Teodor Bergmann

Ks. Teodor Bergmann (ur. 14 sierpnia 1891 r. w Żyrardowie, zm. 11 października 1957 r.) - pastor parafii ewangelicko–augsburskiej w Ozorkowie w l. 1925-1945.

Biografia

Studia teologiczne odbył na uniwersytecie w Dorpacie[1] i Berlinie. Ordynowany został 6 czerwca 1919 r. w Gąbinie. Był pastorem ozorkowskiej parafii od 1925 r. aż do końca wojny. Miał dwie żony – pierwsza to Adela z d. Ganter (ślub 26.02.1927 r. w Warszawie), a druga Lucie Melida z d. Ganter, z którą miał 4 dzieci. Był ostatnim pastorem parafii w czasach, gdy osoby wyznania ewangelicko–augsburskiego stanowiły znaczącą społeczność w naszym mieście.

Okres powojenny parafii

Czasy po II wojnie światowej diametralnie zmieniły oblicze parafii w Ozorkowie. Początkowo budynek kościoła zamieniony został na obóz.[2]. Parafia pozbawiona duszpasterza i możliwości jakiejkolwiek działalności i egzystencji praktycznie przestała istnieć. Plebania jak i inne budynki parafialne zostały zamieszkane przez obcych wyznaniowo lokatorów. Budynek kościoła po likwidacji obozu został zabrany i był użytkowany przez kościół rzymskokatolicki.

Żródła

  1. Górny P. A., Łuczak R. S., Dzieje Ozorkowa na podstawie historii społeczności ewangelicko-augsburskiej, Łódź 2009.
  2. Kneifel E, Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen. Ein biographisches Pfarrerbuch mit einem Anhang.
  3. Dzieje Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, oprac. ks. kons. Mariusz Werner, [w:] Wiadomości Ozorkowskie 1994, nr 1/2, s. 4.

Oprac. Dorota Żerkowska i ks. dr Marcin Undas

Przypisy

  1. Obecnie Tartu, duże uniwersyteckie miasto w Estonii.
  2. Dzieje Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, oprac. ks. kons. Mariusz Werner, [w:] Wiadomości Ozorkowskie 1994, nr 1/2, s. 4.