Bajkolandia

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Bajkolandii
Budynek Bajkolandii przy ul. Konarskiego 2

Bajkolandia – nazwa Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Ozorkowie, przy ul. Konarskiego 2.

Istnieje od września 1993 r., kiedy to Szkole Podstawowej nr 5, mieszczącej się przy ul. Cegielnianej 25, przekazano nowy budynek na potrzeby nauczania początkowego. Pierwszym wicedyrektorem została Teresa Andrzejczak, pełniąca tę funkcję przez 20 lat, do 2013 r. W budynku tym uczą się najmłodsi uczniowie, czyli klasy I-III (w roku szkolnym 2015/2016 tylko klasy I-II, z uwagi na dużą liczbę uczniów). Koncepcje nazwy i wielkiej zabawy tematycznej pt. „Bajkolandia” narodziły się podczas opracowywania planu dydaktyczno-wychowawczego na pierwszy rok pracy w nowej szkole. Wywodzą się one z metodyki zuchowej i harcerskiej. Pomysłodawczyniami były nauczycielki, mające za sobą długi staż pracy instruktorskiej w ZHP.

Od początku istnienia Bajkolandia posiada własne tradycje i ciekawą obrzędowość. Ma swój hymn, którym jest piosenka „Witajcie w naszej bajce”, kronikę – „Tajemnice Bajkolandii”, rymowany regulamin szkoły pod nazwą „Księga zwyczajów Bajkoludków” oraz emblemat - "Wzorowy Bajkoludek”. Wszystkie uroczystości szkolne zawierają elementy świata baśniowego. Na stałe do tradycji szkoły weszło przyjęcie pierwszoklasistów w poczet Bajkoludków, czyli Ślubowanie klas I. Podczas tej uroczystości klasy I otrzymują symboliczne klucze do swoich bajkowych krain - każda klasa to inna bajka (w historii szkoły pojawiły się takie bajki, jak Czarne Jagódki, Królowa Śniegu, Brzydkie Kaczątko, Kopciuszek, Pszczółka Maja, Smerfy czy Miś Uszatek). Obrazy ilustrujące poszczególne bajki ozdabiają szkolne hole i sale lekcyjne. Ponadto każda bajka-klasa ma swoją piosenkę, znaczki oraz stroje bajkowe, które są wykorzystywane podczas różnych uroczystości, np. bajkowych imienin klasy.

Koncepcja „Bajkolandii” ma służyć łagodnemu przejściu dziecka z przedszkola do szkoły. Budynek otoczony ładnym drzewostanem posiada korzystne warunki lokalowe – przestronne sale lekcyjne z zapleczami i toaletami w każdej klasie, kącikami do wypoczynku i zabawy, pomieszczeniami świetlicowymi. Szkoła kładzie nacisk na rozwój zdolności uczniów, upowszechnianie idei szkoły promującej zdrowie, uświadamianie i uwrażliwianie uczniów na problemy dotyczące ochrony środowiska, rozwijanie samorządnej działalności uczniów (w szkole istnieje Mały Samorząd Bajkolandii).

Galeria zdjęć

Oprac. Marianna Różalska i Dorota Różalska na podst. szkolnych materiałów archiwalnych