Adamiec Jan

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie z archiwum prywatnego Ziemowita Adamca.

Jan Kazimierz Adamiec (ur. 27 stycznia 1901 r. w Latowiczu[1], zm. 15 kwietnia 1961 r. w Ozorkowie) – doktor medycyny, internista, lekarz sądowy.

Biografia

Pochodził z Mazowsza. Dzieciństwo i młodość spędził w Górze Kalwarii, gdzie jego ojciec, Szymon Adamiec, był przez długie lata kierownikiem szkoły, a matka, Henryka z Piotrowskich, zajmowała się domem i pięciorgiem dzieci. Jan był najstarszym dzieckiem. Miał trzy siostry i brata.

W 1928 r. skończył medycynę i uzyskał z niej doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. W Górze Kalwarii poznał przyjaciółkę swojej siostry, nauczycielkę Jadwigę Mariannę Krauze (jej bratankiem był reżyser Krzysztof Krauze), która następnie została jego żoną[2]. Do Ozorkowa sprowadziła ich oferta pracy – Jan Adamiec został lekarzem w fabryce Schlössera. Oprócz tego praktykował prywatnie w ramach Ubezpieczalni Społecznej i dojeżdżał raz w tygodniu do cukrowni w Leśmierzu.

W 1930 r. w Ozorkowie przyszedł na świat syn Jana i Jadwigi – Marek[3]. Rodzina Adamców mieszkała przed wojną przy ul. Wigury 14 i Listopadowej 39.

W czasie II wojny światowej Niemcy wysiedlili rodzinę Adamców z Ozorkowa. Spędzili oni okupację w Parzęczewie i tam zaprzyjaźnili się z rodziną Latkowskich. W styczniu 1945 r. wrócili do Ozorkowa i kupili dom z ogrodem na Adamówku. Jan Adamiec został powołany do Ludowego Wojska Polskiego i przez kilka lat pracował jako lekarz wojskowy w Łęczycy. Cały czas leczył też w cywilnej służbie zdrowia i prywatnie, często jeździł jako lekarz sanatoryjny do Krynicy. Zmarł na raka jelita w 1961 r. Jego żona po ok. roku sprzedała dom w Ozorkowie i przeniosła się do Łodzi.

Życie prywatne

Jan Adamiec interesował się sztuką i literaturą. Uwielbiał indyjskiego poetę i pisarza Rabindranatha Tagore. Fragment wiersza tego autora jest wyryty na płycie nagrobnej dr Adamca.

Sympatyzował z PPS, ale nie należał do niej. Blisko przyjaźnił się z innym ozorkowskim lekarzem, Żydem, który w 1939 r. jako oficer WP zginął w bitwie nad Bzurą[4], oraz z rodziną Bronisława Diehla.

Był członkiem łęczyckiego Sejmiku Powiatowego i Rady Miejskiej m. Ozorkowa w latach 30. XX w.

Oprac. Ziemowit Adamiec i Marianna Różalska, autoryzował Ziemowit Adamiec

Przypisy

  1. Latowicz – wieś w woj. mazowieckim, w pow. mińskim.
  2. Jadwiga Marianna Adamiec z d. Krauze – ur. 19 sierpnia 1904 r., zm. 19 listopada 1979 r.
  3. Marek Adamiec (ur. 1930, zm. 2007) – ekonomista, całe życie pracował jako wykładowca na Politechnice Łódzkiej.
  4. Być może chodzi o dr. Jakuba Briskina.