Wypyski Ignacy

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób ks. Ignacego Wypyskiego

Ignacy Wypyski (ur. 21 listopada 1836 r. w Drogiszce, zm. 6 listopada 1908 r. w Ozorkowie) - proboszcz parafii pw. św. Józefa w Ozorkowie w l. 1884-1908, kapłan Zgromadzenia Księży Misjonarzy, członek Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego.

Biografia

Urodził się we wsi Drogiszka, znajdującej się w okolicach Ciechanowa, w rodzinie Jana, ekonoma dóbr Drogiszki, i Zofii z Nasielskich[1]. Jego ojcem chrzestnym był proboszcz Dąbrowy - ks. Fabian Gołębiewski. Uczęszczał do szkół w Mławie, m.in. do prowadzonej przez księży misjonarzy szkoły parafialnej. Religii uczył go ks. Tomasz Jabłoński i być może to on przyczynił się do wyboru stanu duchownego przez młodego Ignacego Wypyskiego. 26 lipca 1857 r. w Warszawie wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy i po dwuletniej próbie złożył śluby święte (27 lipca 1859 r.). Następnie rozpoczął studia – filozofię i teologię. Po ich ukończeniu przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. Szczęsnego Felińskiego[2] 13 lipca 1862 r. Przez dwa lata pełnił obowiązki wikariusza przy kościele św. Krzyża. 27 listopada 1864 r. został przeniesiony (z powodu kasaty) wraz z innymi księżmi misjonarzami do Łowicza. Został wyznaczony na wikariusza jednej z łowickich parafii. Po roku objął obowiązki administratora parafii w Dalikowie. Po kilkunastu latach został administratorem parafii św. Józefa w Ozorkowie. Stanowisko objął 17 marca 1884 r. W 1906 r. był członkiem Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego. W Ozorkowie pozostał do śmierci. Zmagał się z rakiem gardła. Pochowano go na cmentarzu Starym w Ozorkowie. Pogrzeb odbył się 8 listopada 1908 r. i uczestniczyło w nim ok. 22 księży. Obrzędowi przewodniczył ksiądz dziekan łęczycki, przyjaciel ks. Wypyskiego.

Rozwój z 11 listopada 1908 r.

Wspomnienie

Opisywano go jako człowieka gorliwie poświęcającego się pracy kapłańskiej, szanowanego przez parafian. Gdy ciężko chory leżał w szpitalu św. Ducha w Warszawie, ozorkowianie zabrali go, by po śmierci spoczął pomiędzy parafianami.

Bibliografia

  1. Akta stanu cywilnego parafii Żurominek i Ozorków.
  2. Roczniki Obydwóch Zgromadzeń św. Wincentego a Paulo, nr 1, R. 15, Kraków 1909.
  3. "Wiadomości Ozorkowskie", nr 5, 2006.

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. W akcie zgonu jako matka widnieje Józefa z Ciechanowskich.
  2. Wówczas arcybiskup warszawski.