Walczak Marta

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marta Walczak

Marta Anna Walczak (ur. 21 lutego 1994 r. w Łodzi) - wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, członkini kadry wojewódzkiej oraz narodowej w dyscyplinie olimpijskiej curling, zawodniczka Polskiej Organizacji Sportowej oraz Polskiej Ligi Curlingu, jedyna ozorkowianka trenująca curling.

Biografia

Jej edukacja związana była z Ozorkowem - uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 4, Gimnazjum nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego. W 2016 r. ukończyła pedagogikę kultury fizycznej i zdrowotnej na Uniwersytecie Łódzkim. Początkowo sport nie odgrywał w jej życiu znaczącej roli. Szczególnie interesowała się natomiast plastyką i sztuką i w tym zakresie odniosła wiele sukcesów w konkursach regionalnych i krajowych. Dopiero w 2010 r., oglądając transmisję podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, zafascynowała się curlingiem. Po miesiącu rozpoczęła treningi, a w grudniu przygotowania do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży podczas zgrupowania kadry wojewódzkiej. W 2011 r. po raz pierwszy zagrała w turnieju międzynarodowym - Mentor Toruń Cup, w którym wraz z drużyną zajęła X miejsce.

W 2012 r. doznała kontuzji. Mimo skręconego kolana w lutym 2012 r., reprezentując województwo łódzkie, zajęła IV miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych. W ramach przygotowań do wrześniowych Mistrzostw Polski wyjechała na treningi do Szkocji połączone z udziałem w międzynarodowym turnieju juniorskim - Dumfries Junior International Globe Trophy[1]. Razem z drużyną zajęła VIII miejsce. Wrześniowe Mistrzostwa Polski Juniorów przyniosły sukces w postaci srebrnego medalu. Następnie Marta Walczak została powołana do kadry narodowej. W 2013 r. podczas Mistrzostw Polski Juniorów jej drużyna uplasowała się tuż za podium, na IV miejscu.

W 2014 r. Marta Walczak rozpoczęła karierę seniorską. Niestety w Mistrzostwach Polski Seniorów jej drużyna nie zakwalifikowała się do ścisłego finału. Mistrzostwa Polski Juniorów zakończyła na V miejscu. W maju Marta Walczak zajęła III miejsce na międzynarodowym turnieju Pomerania Curling Cup (klub MKS Axel Toruń), organizowanym w Gdańsku. Była jedyną kobietą na podium. We wrześniu tego samego roku wraz z drużyną zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski AZS. W sezonie 2014/2015 brała udział w rozgrywkach Polskiej Ligi Curlingu, razem z 7 najlepszymi drużynami żeńskimi w Polsce. Ostatecznie zajęła V miejsce. Z taką samą lokatą ukończyła Mistrzostwa Polski w 2015 r. z drużyną seniorską POS Łódź Cenzura. Mistrzostwa Polski Juniorów, odbywające się w zbliżonym okresie czasu, przyniosły reprezentacji województwa łódzkiego IV miejsce. We wrześniu na Akademickich Mistrzostwach Polski drużyna z Łodzi obroniła swój tytuł z poprzedniego roku, pokonując w finale wielokrotne mistrzynie Polski w kategorii juniorów młodszych, juniorów i seniorów – drużynę Rozbitki z Gliwic. Marta Walczak pomaga także młodszym zawodnikom jako trener oraz propaguje zdrowy tryb życia na portalach społecznościowych.

Najważniejsze sukcesy

 • Wicemistrzyni Polski Juniorów – Cieszyn 2012
 • IV miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych – Gliwice 2012
 • VIII miejsce na Dumfries Junior International Globe Trophy – Dumfries (Szkocja) 2012
 • IV miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów – Warszawa 2013
 • Mistrzyni Polski AZS – Giżycko 2014
 • Mistrzyni Polski AZS – Giżycko 2015
 • V miejsce na Mistrzostwach Polski Seniorów – Warszawa 2015
 • IV miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów – Warszawa 2015

Medale, odznaczenia i nagrody

 • Sportowa Nagroda dla Wybitnego Sportowca I Liceum Ogólnokształcącego w Ozorkowie (2013)
 • Sportowa Nagroda Miasta Ozorkowa za szczególne osiągnięcia w curlingu (2015)

Galeria

Oprac. Marta Walczak

Przypisy

 1. W turnieju tym brali udział reprezentanci Szkocji, Szwecji, Norwegii oraz Holandii.