Towarzystwo Przyjaciół Ozorkowa

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo TPO
Pierwsze obchody Dni Ozorkowa zainicjowane przez członków TPO

Towarzystwo Przyjaciół Ozorkowa - stowarzyszenie zwykłe, działające na terenie Ozorkowa.

Geneza

Towarzystwo Przyjaciół Ozorkowa (TPO) powstało w 1986 r. Na mocy decyzji nr SA-6010/1/86 Naczelnika Miasta Ozorkowa z dn. 13 czerwca 1986 r. TPO wpisano do rejestru stowarzyszeń i związków Urzędu Miejskiego w Ozorkowie w poz. 4. Prezesem został ówczesny naczelnik miasta Jan Kowalski. W tymże roku TPO zainicjowało obchody Dni Ozorkowa oraz wydało opracowanie Ozorków w latach 1945-1985. Towarzystwo funkcjonowało do początku lat 90. XX w. Po kilkunastoletniej przerwie reaktywowało swoją działalność w marcu 2005 r. Decyzją Starosty Zgierskiego z dn. 16 sierpnia 2005 r. Towarzystwo Przyjaciół Ozorkowa zostało zarejestrowane jako forma stowarzyszenia zwykłego, nie posiadającego osobowości prawnej. W roku 2018, zgodnie z obowiązującą Ustawą o stowarzyszeniach, TPO zarejestrowano w Starostwie Powiatowym w Zgierzu jako Stowarzyszenie o ułomnej osobowości prawnej.

Cele

Celem Towarzystwa jest krzewienie zainteresowania przeszłością i teraźniejszością Ozorkowa, upowszechniania wiedzy o nim, podejmowanie działalności zmierzającej do ocalenia od zapomnienia spraw i rzeczy, które są tego godne.

Działania

 • Historyczne spacery po Ozorkowie:
  • Rynek
  • Starówka
  • teren getta żydowskiego i cmentarz żydowski,
  • kościół ewangelicko-augsburski i cmentarz parafii ewangelickiej,
  • teren dawnych Ozorkowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Morfeo”,
 • Cykl prelekcji dot. historii miasta.

W 2006 r. TPO zainicjowało uroczyste obchody 190. rocznicy nadania miastu Ozorków praw miejskich. Na tę okoliczność członkowie TPO przygotowali materiały do Dodatku Historycznego do „Wiadomości Ozorkowskich” oraz zorganizowali wraz z Miejską Biblioteką Publiczną I Regionalny Konkurs Literacki pn. „Ozorków – moje miasto najbliższe” (publikacja nagrodzonych utworów w książce pod tym samym tytułem). Ponadto z okazji 190. rocznicy TPO zorganizowało spotkanie z potomkami wieloletniego burmistrza miasta Ozorkowa z okresu międzywojennego Wacława Kroppa.

W 2011 r. członkowie TPO przygotowali materiały do publikacji Architektoniczne walory Ozorkowa, wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ozorkowie.

Jesienią 2015 r. członkowie i sympatycy TPO włączyli się w realizację koncepcji stworzenia internetowej Encyklopedii miasta i gminy Ozorków pn. "Ozopedia". To przedsięwzięcie polegające na tworzeniu i utrzymaniu profesjonalnego, otwartego serwisu encyklopedycznego, prezentującego w uporządkowany i nowoczesny sposób wiedzę związaną z miastem i wiejską gminą Ozorków.

Prezesi

Jan Kowalski (1986-1991)
Danuta Trzcińska (2005-2018)
Wiesław Kukuła (2018- )

Spotkania odbywają się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ozorkowie przy ul. Listopadowej 6b.

Oprac. Danuta Trzcińska