Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 27 bajtów ,  11:19, 9 lis 2016
Uzupełnienie
Tragiczne wydarzenia września 1939 r. spowodowały, że po krótkiej dezorientacji co do możliwości uczenia się i nauczania, ozorkowskie społeczeństwo przystąpiło do działania. Z udokumentowanych źródeł wynika, że już w październiku 1939 r. funkcjonowało w naszym mieście tajne nauczanie.<br />
Po administracyjnym podziale terytorium Polski dokonanym przez Niemców Ozorków znalazł się w Okręgu Rzeszy Kraju Warty. Nie dotarły więc do nas struktury Tajnej Organizacji Nauczycielskiej(TON), działającej na terenach Generalnego Gubernatorstwa<ref>Tajna Organizacja Nauczycielska (TON) – konspiracyjna organizacja Związku Nauczycielstwa Polskiego powstała w październiku 1939 r. w Warszawie, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tajna_Organizacja_Nauczycielska.</ref>
Na terenie naszego miasta tajne nauczanie zachowało zatem całkowitą samodzielność. Henryk Wójcik w ''Historii ZNP w powiecie łęczyckim 1905-2005'' napisał : "Największym ośrodkiem tajnego nauczania był Ozorków, gdzie objęto nim 268 uczniów, z tego 60 było nauczanych przez Pelagię Maciejewską [...]". Z dostępnych materiałów (2016 r.) można udokumentować, iż tajnym nauczaniem w Ozorkowie zajęło się 16 nauczycieli: Jakub Dudczak, Helena Kierzkowska, Eugenia Kędzierskai Wacława Kędzierskie, Maria Kornaszewska, [[Kropp Teodozja|Teodozja Kroppowa]], [[Kupisz Wacław|Wacław Kupisz]], Olga Łopacińska, Pelagia Maciejewska, Władysława Micielska, Maria Pfabe, Maria Podwysocka, Anna Polkowska, [[Sokół Kazimierz|Kazimierz Sokół]], [[Sufraga Stanisław|Stanisław Sufraga]], Apolonia Sypniewska, [[Żukowska Maria|Maria Żukowska]].
==Zakres nauczania ==
*Władysława Micielska - klasy I - V,<br/>
*[[Kupisz Wacław|Wacław Kupisz]] - klasę VI oraz I i II gimnazjum.
Wacław Kupisz w złożonym oświadczeniu informował: "Władze szkolne niemieckie prowokacyjnie uruchomiły na okres 3 dni w tygodniu szkołę powszechną dla dzieci polskich w celu ujawnienia się nauczycieli… A następnie po jej zamknięciu 20 I 1940 r. nastąpiły aresztowania mężczyzn nauczycieli… Zostaliśmy aresztowani 10 IV 1940 r. za tajne nauczanie…"
==Trudne decyzje==
*ul. Narutowicza 6 - [[Żukowska Maria|p. Maria Żukowska]]<br/>
*ul. Żwirki 3 - [[Kropp Teodozja|p. Teodozja Kroppowa]]<br/>
*ul. Łęczycka 20 - ppp. Eugenia Kędzierskai Wacława Kędzierskie<br/>
*ul. Żeromskiego 12 - p. Olga Łopacińska<br/>
Konspiracyjni nauczyciele w okresie okupacji niemieckiej nie wydawali uczniom zaświadczeń o ukończeniu danej klasy. Powodem były obawy przed konsekwencjami ze strony władz niemieckich. Pan Wacław Kupisz stwierdził, że zaświadczenie takie wydał swoim uczniom, ale dopiero po wyzwoleniu.

Menu nawigacyjne