Sufraga Stanisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (linki)
(Uzupełnienie tekstu)
Linia 1: Linia 1:
 
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
 
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
'''Stanisław Sufraga''' (ur. ?, zm. 1940 r. w Dachau) – nauczyciel, więzień obozów koncentracyjnych.
+
'''Stanisław Sufraga''', ur. 21 października 1902 r. w Złoczewie, zm. 9 sierpnia 1940 r. w Mauthausen-Gusen) – nauczyciel, więzień obozów koncentracyjnych.
 +
 
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Był nauczycielem w Publicznej Szkole Powszechnej w Ozorkowie. 10 kwietnia 1940 r. został aresztowany przez gestapo<ref>Tego dnia aresztowano 18 ozorkowian, w tym [[Kupisz Wacław|Wacława Kupisza]], [[Stypułkowski Leon|ks. Leona Stypułkowskiego]] i burmistrza [[Kropp Wacław|Wacława Kroppa]].</ref>. Początkowo przetrzymywano go w więzieniu w Łęczycy (ok. 3 tygodni), następnie wysłano transportem do obozu koncentracyjnego KL Dachau. Po 2 miesiącach cały transport przewieziono do obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen. W trakcie pracy jeden z SS-manów zerwał mu czapkę z głowy i rzucił za linię posterunków straży, tzw. postenkettę.  Jej przekroczenie groziło śmiercią. Sufraga poszedł po czapkę i został zastrzelony pod pretekstem ucieczki. Zwłoki przewieziono do Dachau i spalono w piecu krematoryjnym.  
+
 
 +
Urodził się jako jeden z co najmniej sześciorga dzieci Wincentego Sufragi, z zawodu szewca oraz jego żony Heleny z Kramarskich.
 +
Poślubił Janiną Kępińską, urodzoną 6 maja 1910 r. w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, zmarłą 26 maja 2003 r. w Szczecinie. Mieli jedno dziecko.
 +
 
 +
Stanisław Sufraga był nauczycielem w Publicznej Szkole Powszechnej w Ozorkowie. 10 kwietnia 1940 r. został aresztowany przez gestapo<ref>Tego dnia aresztowano 18 ozorkowian, w tym [[Kupisz Wacław|Wacława Kupisza]], [[Stypułkowski Leon|ks. Leona Stypułkowskiego]] i burmistrza [[Kropp Wacław|Wacława Kroppa]].</ref>. Początkowo przetrzymywano go w więzieniu w Łęczycy (ok. 3 tygodni), następnie wysłano transportem do obozu koncentracyjnego KL Dachau. Po 2 miesiącach cały transport przewieziono do obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen. W trakcie pracy jeden z SS-manów zerwał mu czapkę z głowy i rzucił za linię posterunków straży, tzw. postenkettę.  Jej przekroczenie groziło śmiercią. Sufraga poszedł po czapkę i został zastrzelony pod pretekstem ucieczki. Zwłoki przewieziono do Dachau i spalono w piecu krematoryjnym.  
  
 
==Źródła==
 
==Źródła==

Wersja z 09:48, 5 lip 2016

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol> Stanisław Sufraga, ur. 21 października 1902 r. w Złoczewie, zm. 9 sierpnia 1940 r. w Mauthausen-Gusen) – nauczyciel, więzień obozów koncentracyjnych.

Biografia

Urodził się jako jeden z co najmniej sześciorga dzieci Wincentego Sufragi, z zawodu szewca oraz jego żony Heleny z Kramarskich. Poślubił Janiną Kępińską, urodzoną 6 maja 1910 r. w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, zmarłą 26 maja 2003 r. w Szczecinie. Mieli jedno dziecko.

Stanisław Sufraga był nauczycielem w Publicznej Szkole Powszechnej w Ozorkowie. 10 kwietnia 1940 r. został aresztowany przez gestapo[1]. Początkowo przetrzymywano go w więzieniu w Łęczycy (ok. 3 tygodni), następnie wysłano transportem do obozu koncentracyjnego KL Dachau. Po 2 miesiącach cały transport przewieziono do obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen. W trakcie pracy jeden z SS-manów zerwał mu czapkę z głowy i rzucił za linię posterunków straży, tzw. postenkettę. Jej przekroczenie groziło śmiercią. Sufraga poszedł po czapkę i został zastrzelony pod pretekstem ucieczki. Zwłoki przewieziono do Dachau i spalono w piecu krematoryjnym.

Źródła

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. Tego dnia aresztowano 18 ozorkowian, w tym Wacława Kupisza, ks. Leona Stypułkowskiego i burmistrza Wacława Kroppa.