Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
==Droga sportowa==
Już w szkole podstawowej zetknął się ze sportową rywalizacją i boksem. Kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 4 był zwolennik wychowania przez sport, miłośnik boksu, p. Marian Szajner. Na lekcjach WF chłopcy chętnie próbowali swoich sił w boksie pod nadzorem p. Szajnera, zachowując przy tym podstawowe zasady sztuki pięściarskiej. Talent Mietka odkrył miłośnik tego sportu Kazimierz Wojtczak i ulokował go w sekcji bokserskiej. Trenerem boksu w RKS<ref>RKS – Robotniczy Klub Sportowy</ref> Bzura był wówczas Włodzimierz Muszyński, a w tajniki tej sztuki walki wtajemniczał Mieczysława jego starszy, doświadczony kolega Kazimierz Graczyk. Niebawem Mietek Wierucki został bokserem z kartą zawodnika po wygranej w turnieju tzw. Pierwszego Kroku Bokserskiego w Ozorkowie, pokonując Grzesiaka swoją szybkością i unikiem ciosów wyższego wzrostem przeciwnika. Do tej ważnej walki przygotował Mietka i mu sekundował Tadeusz Stasiak.
Wychowanek RKS Bzura Ozorków wykazywał się nie tylko talentem, ale i solidnym, systematycznym wysiłkiem treningowym. Występując w turniejach, dotarł na szczyt, zdobywając tytuł Mistrza Polski juniorów w swojej wadze 29 lipca 1959 roku w Cetniewie. Po tym zwycięstwie powołany został do reprezentacji Polski<ref>Paweł Andrzej Górny, Historia boksu w Ozorkowie, [w]: Wiadomości Ozorkowskie, 2017, nr 20, s. 6 </ref>.
W swojej karierze był następnie zawodnikiem klubów: Widzew Łódź i Stal Konin.
W l. 60. XX w. ukończył kurs trenerski w Ośrodku Szkoleniowym w Cetniewie<ref>Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo znajduje się w jednej z dzielnic miasta Władysławowo nad Bałtykiem.</ref>.
W l. 1967-1969 był trenerem w RKS Bzura, szkoląc kolejne pokolenie pięściarzy .
Natomiast w l. 1983-1986 był asystentem trenera sekcji bokserskiej juniorów – Leszka Borkowskiego w rodzimym RKS Bzura.
W 1988 r. został uhonorowany medalem Zasłużony dla Sportu Łódzkiego.
==Źródła==
* Artykuł biograficzny autorstwa Pawła Andrzeja Górnego, ''[w:] Wiadomości Ozorkowskie'' 2018, nr 11 (372) czerwiec 2018 , s. 6 i nr 12 (373) lipiec 2018, s. 6
* Biuletyn wydany z okazji 50 lat istnienia Klubu Sportowego Bzura, Ozorków 1998

Menu nawigacyjne