Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 870 bajtów ,  19:56, 26 lut 2017
usunięcie zmian; było dwóch Adolfów Legisów
Tak więc dr Legis mógł też działać na niwie społecznej, lecząc za darmo najbiedniejszych mieszkańców Ozorkowa, czym zaskarbił sobie sympatię miejscowej społeczności.
W swoim życiu pełnił również liczne funkcje nie związane z wykonywanym zawodem. Był m. in. konsulem honorowym Królestwa Szwecji. Piastował też stanowisko prokurenta [[Towarzystwo Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni|Towarzystwa Schlosserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni]] w Ozorkowie, wice dyrektora Centrali Banku Handlowego w Łodzi, dyrektora Łódzkiego Oddziału Banku Związku Spółek Zarobkowych, członka głównego zarządu Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu oraz wice prezesa Rady Nadzorczej i urzędującego delegata do współpracy z zarządem Głównym Banku Związku Spółek Zarobkowych. Był także członkiem rad nadzorczych w szeregu spółek akcyjnych oraz członkiem organizacji spółdzielczych.  Miał w swoim życiu dwie pasje. Pierwsza to nauka, co było zrozumiałe, gdyż od jego wiedzy zależało życie ludzkie. Drugą jego miłością było polowanie. <br/>
Ciekawostką jest fakt, że kiedy zmarł jego teść, Adolf Scheibler, dr Legis podjął się zabalsamowania jego zwłok.
Adolf Legis zmarł 11 maja 1934 r. Jako że był katolikiem, został pochowany na cmentarzu Starym. Niestety po jego grobie nie ma teraz śladu. Prawdopodobnie znajdował się on w okolicy okazałego dębu, nazywanego jego imieniem. Jego żona zmarła w Ozorkowie w 1944 r. i została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.
 
==Odznaczenia==
* Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
* order papieski "Pro Ecclecia et Pontifice
==Źródła==

Menu nawigacyjne