Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 601 bajtów ,  09:26, 26 lip 2016
Uzupełnienie treści
* położono posadzkę terakotową (1931). <br />
W l. 1932-34 kościół został ponownie rozbudowany przez dobudowanie dwóch naw, dwóch kaplic, skarbca i zakrystii. Dalsze prace przerwała II wojna światowa; kościół został sprofanowany i zamieniony na skład zboża.<br />
Po zakończeniu wojny kościół wrócił do prawnych właścicieli, a administratorzy mianowani przez władzę kościelną z każdym rokiem przeprowadzają różne inwestycje, m.in. w grudniu 1981 r. zainstalowano nową radiofonię.
===Architektura===
Kościół orientowany<ref>Orientowanie – w architekturze sakralnej zwrócenie części prezbiterialnej, mieszczącej ołtarz główny, ku wschodowi (łac. oriens - „wschód”)</ref>, wzniesiony na rzucie krzyża. Od zachodu trzykondygnacyjna wieża dzwonnicza z zegarem, na parterze której znajduje się kruchta. Wieża podzielona jest przez zdwojone pilastry, które obramowują portal z tympanonem i otwory okienne sklepione półkoliście. Zwieńczenie wieży stanowi barokowy, baniasty, czteroboczny hełm. Nad nim wznosi się ażurowa latarnia nakryta również cebulastym czworobocznym hełmem z metalowym krzyżem na szczycie.<br />Kościół orientowany<ref>Orientowanie – w architekturze sakralnej zwrócenie części prezbiterialnej, mieszczącej ołtarz główny, ku wschodowi (łac. oriens - „wschód”)</ref>, wyjątkowo eksponowany z kierunku północno-zachodniego, od ul. Listopadowej.<br />Najstarszym i najwartościowszym elementem architektonicznym wnętrza jest barokowe prezbiterium z dziewiętnastowieczną sztukaterią sklepienia. Cennymi walorami charakteryzują się także trzy barokowe ołtarze.
Obiekt Kościół jest [[Zabytki Ozorkowa|zabytkiem]] wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poz. 1.
===Tablice pamiątkowe===
<gallery>
Tablica-2.jpg|Tablica z szarego kamienia, znajdująca się w kruchcie kościoła, z monogramem krzyża wpisanego w omegę (omega u ramion krzyża uzmysławia wypowiedź Zbawiciela, że jest początkiem i końcem wszechświata) i inskrypcją o treści: "1656 - 1.IV.1956 Z Maryją za Chrystusem iść ślubują wierni Par. Ozorkowskiej 5. V 1957"Tablica-4.jpg|Tablica zawieszona na filarze nawy prawej. Na górze popiersie i , na dole tafla z białego granitu z inskrypcją "Ś.Pdedykowaną ks. Ks. Kanonikowi [[Stypułkowski Leon|Leonowi Stypułtowskiemu]] urTablica-1. 24jpg|Płyta z czarnego marmuru, zwieńczona krzyżem, posiadająca cztery narożne rozety kwietne i porcelanową fotografię ks.III.1889 r. wyśw[[Wypyski Ignacy|Ignacego Wypyskiego]]Tablica-2. jpg|Tablica z szarego kamienia, znajdująca się w 1916 r. Proboszczowi i Dziekanowi Ozorkowa od 1932 r. budowniczemu kruchcie kościoła, domu parafialnego i plebanii, obrońcy strajkujących robotników, zamordowanemu z monogramem krzyża wpisanego w Dachau prze hitlerowców 28.V.1942 r. Wdzięczni Parafianie Ozorkowa 1962 r."omegęTablica-3.jpg|Na filarze prawej nawy tablica z szarego marmuru, z pozłacaną inskrypcją o treści "Na wieczną pamiątkę, bezinteresowną pomoc i pracę dzieci, młodzieży, niewiast i mężczyzn przy rozbudowie kościoła, złotemi zgłoskami wypisuje w sercach Parafia. komitet rozbudowy. Ozorków 6 sierpnia z 1934 r."Tablica-1.jpg|Płyta z czarnego marmuru, zwieńczona krzyżem, posiadająca cztery narożne rozety kwietne i porcelanową fotografię duchownego. Znajduje się na niej napis "Ś.P. Ksiądz Ignacy Wypyski Proboszcz Parafii Ozorków ur. d. 21 grudnia 1836 r. zm. d. 6 listopada 1908 r. Pokój Jego Duszy"
Tablica-5.jpg|Zabytkowa tablica z białego marmuru z łacińskim napisami - pamiątka konsekracji kościoła w dn. 15 kwietnia 1668 r.
</gallery>
===Pomnik Jana Pawła II===
[[Plik:Pomnik-jana-pawła-II.jpg|thumb|150px|Pomnik papieża Jana Pawła II]]
Przed wejściem do kościoła stoi pomnik papieża Jana Pawła II. Pragnieniem ofiarodawców było, aby ów pomnik był "symbolem wielkości pontyfikatu Papieża Pielgrzyma, który stał się ogromnym autorytetem moralnym, etycznym i religijnym całego świata". Twórcą pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj. Poświęcenia w dn. 14 października 2005 r. dokonał arcybiskup metropolita Władysław Ziółek. <br />
Pamiątką tego dzieła jest lista ofiarodawców znajdująca się w kruchcie kościoła.

Menu nawigacyjne