Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 493 bajty ,  16:28, 4 lip 2016
poprawki
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
'''Leon Stypułkowski''' (ur. 24 marca 1889 r. w Warszawie, zm. 28 maja 1942 r. w HartheimDachau) – dziekan ozorkowski, proboszcz i budowniczy kościoła pw. św. Józefa w Ozorkowie.
==Biografia==
Dla ozorkowian był ogromnym autorytetem. Otaczał opieką bezrobotnych i biednych. Gdy w 1937 r. wybuchł wielki strajk w fabryce Majera Fogla, zdobył żywność dla robotników okupujących zakład i pertraktował z policją. Dzięki jego staraniom doszło do ugody. Stanął na czele komitetu, którego celem było dożywianie dzieci strajkujących. Za zebrane ofiary upieczono 3 tys. strucli. Proboszcz wysłał także list do premiera Składkowskiego. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w latach 90. XX w. decyzją Rady Miejskiej dotychczasowa ul. Zielony Rynek przemianowana została na ul. ks. Leona Stypułkowskiego.
Wybuch II wojny światowej był dla księdza kanonika dramatyczny w skutkach. Świadomy zagrożeniaNależał do Tymczasowego Komitetu Obywatelskiego, pozostał jednak wśród parafianktóry zawiązał się 6 września, ale 9 listopada 1939 r. Został został aresztowany 6 października 1941 . Dzięki pomocy władz kościelnych (głównie pastora [[Bergmann Teodor|Teodora Bergmanna]] zwolniono go wiosną 1940 r. Nakazano mu wyjazd do Generalnego Gubernatorstwa, do którego ks. Stypułkowski nie zastosował się i umieszczony pozostał w obozie przejściowym Ozorkowie. Ponownie aresztowano go 10 kwietnia 1940 r. Po fikcyjnym przesłuchaniu i pobycie w Konstantynowiełęczyckim więzieniu umieszczono go wraz z pozostałymi ozorkowianami<ref>10 kwietnia 1940 r. Stamtąd 30 października trafił do obozu koncentracyjnego aresztowano 18 mieszkańców Ozorkowa.</ref>. w obozie koncentracyjnym KL Dachau. Przewieziono go w „transporcie inwalidów” do Hartheim i zamordowano Został zamordowany w komorze gazowej28 maja 1942 r. W sierpniu 1942 r. rodzina Stypułkowskich otrzymała informację o jego śmierci.
W 20. rocznicę jego śmierci w Kościele św. Józefa wmurowano tablicę pamiątkową, ufundowaną przez parafian. W latach 80. została ona odnowiona przez członków „Solidarności”. Rozkolportowali oni także fotografię ks. Stypułkowskiego.
* [http://archidiecezja.lodz.pl Archidiecezja Łódzka]
* [http://www.swzygmunt.knc.pl/MARTYROLOGIUM/POLISHRELIGIOUS/vPOLISH/HTMs/POLISHRELIGIOUSmartyr2617.htm "Biała Księga". Martyrologium duchowieństwa] - Parafia pw. św. Zygmunta w Słomczynie.
* Górny P. A., Łuczak R. S., ''Dzieje Ozorkowa na podstawie historii społeczności ewangelicko-augsburskiej'', Łódź 2009.
* ''Orędownik. Ilustrowany dziennik narodowy i katolicki'', 1937-09-27, nr 223.
* Rosiak E., ''"Non omnis moriar" - opowieść o Księdzu Leonie Stypułkowskim'', [w:] Wiadomości Ozorkowskie nr 11 z 2012 r.

Menu nawigacyjne