Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 96 bajtów ,  15:32, 3 lip 2016
uzupełnienie treści
Uzyskał święcenia kapłańskie w 1915 r. W l. 1916-1917 był wikariuszem parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Podczas wojny polsko-bolszewickiej jako kapelan przysłużył się ojczyźnie, za co awansowano go do stopnia kapitana i odznaczono Krzyżem Virtuti Militari.
W l. 1925-1930 był proboszczem parafii pw. św. Marcina w Strykowie. Jego losy splotły się z Ozorkowem w 1932 r. Wówczas przybył do miasta, aby objąć funkcję dziekana i proboszcza kościoła katolickiego pw. św. Józefa. Jednonawowy kościół nie był w stanie pomieścić wszystkich wiernych w czasie mszy świętej, dlatego też ks. Stypułkowski przystąpił do jego rozbudowy. Dzięki niemu kościół zyskał dwie nawy boczne, dwie kaplice i skarbiec. Powstała także plebania i dom parafialny. Ponadto, 3 sierpnia 1936 r. wyruszyła zainicjowana przez niego pielgrzymka na Jasną Górę. W sali parafialnej (późniejsze „Kino Ludowe”) kwitło życie religijne i kulturalne – funkcjonował chór, spotykały się wspólnoty duszpasterskie, organizowano Jasełka. Kolejnym działaniem było założenie w 1938 r. Nowego Cmentarza.
W 1929 r. został odznaczony rokietą i mantoletem.
* Rosiak E., ''"Non omnis moriar" - opowieść o Księdzu Leonie Stypułkowskim'', [w:] Wiadomości Ozorkowskie nr 11 z 2012 r.
* ''Spis duchowieństwa i parafij diecezji łódzkiej'', Łódź 1936.
* ''Spis duchowieństwa i parafij diecezji łódzkiej'', Łódź 1939.
''<small>Oprac. '''[[Użytkowniczka:Marianna Różalska|Marianna Różalska]]'''</small>''
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]

Menu nawigacyjne