Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
Mimo że Ozorków nie urzekł Schlösserów, podjęli oni decyzję o założeniu przędzalni w okolicy stawu „Piła” (dziś rejon parku miejskiego). Na mocy umowy z 3 listopada 1821 r. Friedrich Mathias i Heinrich Schlösserowie stali się dzierżawcami tego terenu. Starzyński zobowiązał się do zwrotu kosztów w wypadku wycofania się przemysłowców oraz do wybudowania piętrowego budynku do końca czerwca 1822 r. Parter był przeznaczony na przędzalnię, a piętro na mieszkania braci Schlösserów<ref>Fabryka spłonęła w 1893 r. Jedynym śladem po niej jest wzniesienie w parku miejskim i widoczne na nim resztki murów.</ref>. Ponadto, ofiarował im plac na [[Strzeblew|Strzeblewie]]. W końcu czerwca 1822 r. Schlösserowie rozpoczęli ustawianie nowoczesnych maszyn przędzalniczych, które przetransportowali drogą morską z Anglii. Następnym krokiem braci było spisanie nowej umowy, zgodnie z którą dziedzic Ozorkowa rozpoczął naliczanie czynszu od 1 października 1822 r. Przystąpiono do naboru robotników, proponując im bardzo dobre warunki płacowe. Uczniowie i czeladnicy sukienniczy poczęli odchodzić od swoich majstrów, co spotkało się z ostrą reakcją ze strony ozorkowskiego cechu<ref>Władze cechu zabroniły czeladnikom pracy w fabryce schlösserowskiej, ale władze Królestwa Polskiego poparły Schlösserów.</ref>.
30 sierpnia 1823 r. zawarto kolejną umowę między Starzyńskim a Schlösserami, którzy stali się dzierżawcami młyna po lewej stronie stawu „Piła”. Został on przerobiony na folusz<ref>Warsztat przemysłowy zajmujący się obróbką (folowaniem) sukna.</ref>, a koryto płynącej niedaleko Bzury poszerzono do ul. Browarnej (dziś ul. Wigury). Na rzece powstał również budynek służący do mycia wełny. Fabryka Schlösserów produkowała należała do największych tego typu przędzalni w województwie mazowieckim. Produkowała wysokogatunkową przędzę, o czym przekonał się wizytujący ją w 1825 r. Stanisław Staszic. Trzy lata później Schlösserowie wykupili dzierżawiony budynek przędzalnii młyn. Jednakże młodszy z braci Schlösserów, Heinrich, pod koniec lat 20. wycofał się z przedsięwzięcia.
== Zakłady Friedricha Mathiasa Schlössera ==
== Praca społeczna ==
Friedrich Mathias Schlösser był inicjatorem pomocy dla ubogich mieszkańców Ozorkowa. Ponadto, założył szkołę niedzielną, którą następnie sponsorował. Urządził także dostępny dla wszystkich mieszkańców park. Od swoich pracowników wymagał godnego postępowania, jednocześnie traktując ich w sposób patriarchalny. W jednym z pomieszczeń [[Motarnia|motarni]] założył pierwszą w Królestwie Polskim "Kasę Chorych". Żaden pracodawca nie myślał dotąd o ochronie zdrowia swoich robotników.
 
== Odznaczenia ==
* Order św. Stanisława IV klasy (1825 r.)
* Order św. Anny II klasy (1840 r.)
== Bibliografia ==

Menu nawigacyjne