Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmiar się nie zmienił ,  11:34, 2 mar 2016
m
==Cmentarz ==
Za urzędowania Mikołaja Maziarza, ewidencja pochowanych prowadzona była bardzo starannie, a teren cmentarza był zadbany. Z dużą skrupulatnością pisał i rysował plany, wytyczał alejki i pola grobowe. Opiekował się szczególnie grobami powstańców z 1863 roku r. oraz żołnierzy poległych w I wojnie światowej. W czasie II wojny światowej, kiedy to cmentarz Stary Cmentarz był zamknięty i Niemcy wprowadzili zakaz pochówku Polaków, Mikołaj Maziarz na tym terenie, już porośniętym gęsto roślinnością, ukrywał ludzi, którym groziły aresztowania.<br />
W Ozorkowie na świat przyszło jeszcze czworo dzieci Mikołaja i Marianny: wśród nich [[Maziarz Jan Norbert|Jan Norbert Maziarz]], późniejszy wieloletni kierownik USC.
Spełniło się też jego marzenie o własnym domu, kupił plac i zbudował domek w pobliżu cmentarza, przy ul. Dolnej.<br />
 
== Zainteresowania==
Mikołaj, z sumiastymi wąsami, ciągle podśpiewujący, był bardzo lubiany, został zapamiętany przez wielu ozorkowian jako pan grobowy. Jego zamiłowaniem była muzyka. Grał na kilku instrumentach, a szczególnie upodobał sobie flet i grę na …liściach, bez ich zrywania i uszkadzania. Był jedną z najbardziej rozpoznawanych osób w międzywojennym Ozorkowie.

Menu nawigacyjne