Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2 bajty ,  17:18, 20 mar 2016
m
Wieś należy do parafii Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.
=Historia=
Podczas działań wojennych w 1939 r. w budynkach sokolnickiego dworu od 30 sierpnia do 6 września stacjonowało dowództwo 32 Eskadry Rozpoznawczej, która prowadziła loty operacyjne z lotniska polowego pod Czerchowem. Mieściły się tu również oficerskie kwatery. Natomiast w alei parkowej pod osłoną kasztanowców stała kolumna samochodowa rzutu kołowego eskadry. Otrzymaną od państwa ziemię chłopi bezrolni mieli spłacić w ciągu 20 lat, a upełnorolnieni w czasie 15 lat. Reszta folwarku, która nie została rozparcelowana, pozostała we władaniu państwa. Z niewielkich ilości użytków rolnych utworzono Państwowy Fundusz Ziemi, las przyłączono do Leśnictwa Sokolniki, a stawy należały do Państwowego Gospodarstwa Rolnego we Wróblewie, a potem do państwowego gospodarstwa Rybnego w Psarach.
W lutym 1945 r. folwark Sokolniki został upaństwowiony, a w lipcu tegoż roku rozparcelowany. Został podzielony pomiędzy 86 chłopów, z których 40 nie posiadało ziemi. Byli to przede wszystkim robotnicy folwarczni z majątku barona Rozstockiego.
W ten sposób powstał nowy obiekt osadniczy Sokolniki Parcel, obecnie Sokolniki Parcela.Przydział ziemi wynosił od 2,5 do 5 ha.Otrzymaną od państwa ziemię chłopi bezrolni mieli spłacić w ciągu 20 lat, a upełnorolnieni w czasie 15 lat. Reszta folwarku, która nie została rozparcelowana, pozostała we władaniu państwa. Z niewielkich ilości użytków rolnych utworzono Państwowy Fundusz Ziemi, las przyłączono do Leśnictwa Sokolniki, a stawy należały do Państwowego Gospodarstwa Rolnego we Wróblewie, a potem do państwowego gospodarstwa Rybnego w Psarach.<ref>''Gmina Ozorków. Historia i Współczesność'', red. Lucyna Sztopmka, Ozorków 2014, s. 75, 148, 149.</ref>
''<small>Oprac.'''Mirosława Walc'''</small>''

Menu nawigacyjne