Sokół Kazimierz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Dodanie źródeł)
m (Korekta)
Linia 1: Linia 1:
 
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
 
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
'''Kazimierz Sokół''' (ur. 2 marca 1909 r. w Piekarach<ref>Piekary pow. Łęczycki.</ref>, zm. 31 grudnia 1942 r. w Mauthausen-Gusen) - pedagog.
+
'''Kazimierz Sokół''' (ur. 2 marca 1909 r. w Piekarach<ref>pow. łęczycki.</ref>, zm. 31 grudnia 1942 r. w Mauthausen-Gusen) - pedagog.
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się we wsi Piekary w pow. łęczyckim, w rodzinie Mateusza i Marianny z d. Kaźmierczak. Pracował jako nauczyciel Publicznej Szkoły Powszechnej w Ozorkowie. Mieszkał przy ul. Rynek 7 (obecnie pl. Jana Pawła II). Wieczorem 10 kwietnia 1940 r. został aresztowany przez gestapo wraz z siedemnastoma innymi ozorkowianami (m.in. [[Kropp Wacław|Wacławem Kroppem]], [[Kupisz Wacław|Wacławem Kupiszem]] i [[Stypułkowski Leon|ks. Leonem Stypułkowskim]]). Był przesłuchiwany i przetrzymywany w łęczyckim więzieniu. Następnie trafił do KL Dachau, gdzie przebywał dwa miesiące. Po tym czasie cały transport przewieziono go powstającego wówczas KL Mauthausen-Gusen. Więźniowie spali w wiatach, bez wody i urządzeń sanitarnych, a w ciągu dnia pracowali w kamieniołomie. Kazimierz Sokół zginął zamordowany w 1942 r.
+
Urodził się we wsi Piekary w pow. łęczyckim, w rodzinie Mateusza i Marianny z d. Kaźmierczak. Pracował jako nauczyciel Publicznej Szkoły Powszechnej w Ozorkowie. Mieszkał przy ul. Rynek 7 (obecnie pl. Jana Pawła II). Wieczorem 10 kwietnia 1940 r. został aresztowany przez gestapo wraz z siedemnastoma innymi ozorkowianami (m.in. [[Kropp Wacław|Wacławem Kroppem]], [[Kupisz Wacław|Wacławem Kupiszem]] i [[Stypułkowski Leon|ks. Leonem Stypułkowskim]]). Był przesłuchiwany i przetrzymywany w łęczyckim więzieniu. Następnie trafił do KL Dachau, gdzie przebywał dwa miesiące. Po tym czasie cały transport przewieziono do powstającego wówczas KL Mauthausen-Gusen. Więźniowie spali w wiatach, bez wody i urządzeń sanitarnych, a w ciągu dnia pracowali w kamieniołomie. Kazimierz Sokół zginął zamordowany w 1942 r.
  
 
==Źródła==
 
==Źródła==

Wersja z 10:45, 29 sie 2016

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol> Kazimierz Sokół (ur. 2 marca 1909 r. w Piekarach[1], zm. 31 grudnia 1942 r. w Mauthausen-Gusen) - pedagog.

Biografia

Urodził się we wsi Piekary w pow. łęczyckim, w rodzinie Mateusza i Marianny z d. Kaźmierczak. Pracował jako nauczyciel Publicznej Szkoły Powszechnej w Ozorkowie. Mieszkał przy ul. Rynek 7 (obecnie pl. Jana Pawła II). Wieczorem 10 kwietnia 1940 r. został aresztowany przez gestapo wraz z siedemnastoma innymi ozorkowianami (m.in. Wacławem Kroppem, Wacławem Kupiszem i ks. Leonem Stypułkowskim). Był przesłuchiwany i przetrzymywany w łęczyckim więzieniu. Następnie trafił do KL Dachau, gdzie przebywał dwa miesiące. Po tym czasie cały transport przewieziono do powstającego wówczas KL Mauthausen-Gusen. Więźniowie spali w wiatach, bez wody i urządzeń sanitarnych, a w ciągu dnia pracowali w kamieniołomie. Kazimierz Sokół zginął zamordowany w 1942 r.

Źródła

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. pow. łęczycki.