Schlösser Paulina Matylda

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie grobowe Matyldy Schlösser

Paulina Matylda Schlösser (ur. 4 listopada 1829 r. w Ozorkowie, zm. 6 lutego 1904 r. w Ozorkowie) – żona Henryka Wilhelma Schlössera, a po jego śmierci właścicielka fabryki na Strzeblewie.

Życiorys

Paulina Matylda urodziła się jako szóste dziecko farbiarza Christiana Wilhelma Wernera i jako trzecie dziecko Matyldy z Reitzensteinów. Używała imienia Matylda. W 1852 r. poślubiła Henryka Wilhelma Schlössera, z którym nie miała potomstwa.

Małżeństwo Schlösserów, dysponujące znaczącym majątkiem, było znane ze swojej działalności charytatywnej i filantropijnej. Wspólnie prowadzili wiele akcji dobroczynnych na rzecz ozorkowian. Wspomagali wszystkich potrzebujących, szczególną troską otaczając najbiedniejszych. Przyjaźnili się z ks. Edwardem Lemonem, pastorem tutejszej parafii ewangelicko-augsburskiej, co musiało wpłynąć na decyzje testamentowe. Ich realizatorką stała się owdowiała Matylda Schlösser.

Do śmierci męża, jak wszystkie kobiety w rodzinie Schlösserów, pozostawała w cieniu. Pełniła rolę matki i gospodyni. Po 1884 r. spadło na nią wiele obowiązków. W spadku otrzymała fabrykę na Strzeblewie i pałac przy ul. Łęczyckiej. Tę pierwszą oddała w dzierżawę swojej szwagierce, Natalii Schlösser. Ogólnym dyrektorem zakładów schlösserowskich był Władysław Janasz.

4 lipca 1894 r. razem z Natalią Schlösser, Karolem Adolfem Schlösserem, Władysławem Janaszem i Konstantym Janaszem zawiązała spółkę pod nazwą „Towarzystwo Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni w Ozorkowie. Spółka Akcyjna”. Rozpoczęło ono swoją działalność 1 listopada 1894 r.

Dokonała wielu zapisów na rzecz parafii i miasta. W 1904 r., przed śmiercią, przeznaczyła kwotę 5 tys. rubli na kościół św. Józefa w Ozorkowie. W 1880 r. wybudowała dom dla służby. Nie mieszkała w pałacu przy ul. Łęczyckiej, lecz w wybudowanym przez siebie obok pawilonie. Tam też zmarła. Była fundatorką kaplicy grobowej, w której spoczywa razem z mężem.

Bibliografia

  1. Górny P. A., Cmentarz ewangelicko-augsburski w Ozorkowie, Ozorków 2010.
  2. Górny P. A., Przemysł starszy od miasta, Ozorków 2014.
  3. Makarewicz Z., Dzieje rodziny Schlösserów z Ozorkowa do 1914 roku, [W:] Zgierskie Zeszyty Regionalne, t. IV, Zgierz 2009.

Oprac. Marianna Różalska