Ruszkowski Kazimierz

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Ruszkowski (ur. ok. 1874 r. w Zagróbkach[1]) - urzędnik, prokurent Towarzystwa Schloesserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni[2], prezes zarządu Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego w Ozorkowie[3].

Życiorys

Kazimierz Ruszkowski wywodził się z drobnej szlachty. Urodził się we wsi Zagróbki, której dziedzicem był jego ojciec - Konstanty Ruszkowski, z wykształcenia urzędnik - a następnie jego sukcesorzy. Zagróbki były posagiem matki Kazimierza - Emilii z Komorowskich. Przodkowie Kazimierza często zmieniali miejsce zamieszkania. Dziadek, Antoni Ruszkowski, był pisarzem na dworze w Orątkach, gdzie poznał Mariannę Markowską - tamtejszą gospodynię. Po ślubie był kolejno ekonomem w Żeronicach, dzierżawcą wsi Emilianów, Zieleniew i Gołocice. Natomiast pradziadek, Mateusz Ruszkowski, był dziedzicem części wsi Szewce Górne.

Kazimierz Ruszkowski był spowinowacony z burmistrzem Aleksandrowa Łódzkiego Juliuszem Zbiegniewskim i spokrewniony z generałem majorem artylerii Feliksem Ruszkowskim oraz ks. Józefem Ruszkowskim, administratorem parafii w Łagiewnikach.

Pracował początkowo jako urzędnik w warszawskim Banku Handlowym, gdzie głównym kasjerem był Stanisław Wojtkiewicz. Kazimierz ożenił się z jego córką, Wandą Ludwiką Wojtkiewicz, 20 stycznia 1900 r. w parafii pw. św. Andrzeja w Warszawie. Była ona siostrą malarza Witolda Wojtkiewicza i kapitana Wojska Polskiego Stanisława Wojtkiewicza. Zamieszkali w Ozorkowie niedługo po ślubie, bowiem w 1903 r. urodził się im syn, Jan Kazimierz.

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. Kolonia w pow. łęczyckim, gm. Daszyna.
  2. Wzmianki z l. 1905-1910.
  3. Wzmianki z l. 1908 i 1913.