Pfabe Witold

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie z Księgi Pamiątkowej Gimnazjum im. M. Reja

Witold Feliks Pfabe (ur. 20 listopada 1897 r. w Sosnowcu, zm. 20 sierpnia 1920 r. w Ostrożanach) – współzałożyciel pierwszej drużyny harcerskiej w Ozorkowie.

Biografia

Był synem Sobiesława Pfabego, kierownika przędzalni w zakładzie Schlösserowskim na Strzeblewie, i Wandy Leokadii z d. Wund. Była to rodzina o niemieckich korzeniach, wyznania katolickiego. W 1912/1913 r. razem z bratem Edwardem założył w Ozorkowie pierwszą drużynę harcerską, noszącą imię hetmana Stefana Czarnieckiego. W 1918 r. ukończył maturę w Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Następnie studiował na Wydziale Inżynierii Wodnej Politechniki Warszawskiej. 11 listopada 1918 r. wstąpił do wojska (baon harcerski), potem znalazł się w 5 pułku piechoty Legionów. Uczestniczył w wyprawie wileńskiej w 1919 r., wyprawie na Kijów i kampanii 1920 r. Poległ we wsi Ostrożany nad Bugiem. Był w stopniu plutonowego.

W 1925 r. w warszawskim gimnazjum, którego był absolwentem, powstał fundusz stypendialny jego imienia. Pieniądze przekazał ojciec, rezygnując z obchodów 25-lecia swojej pracy i przekazując zebrane przez kolegów i przyjaciół pieniądze.

Bibliografia

  1. Księga Pamiątkowa Gimnazjum im. Mikołaja Reja utrzymywanego przez Zbór Ewangelicko-Augsburski w Warszawie 1906-1926, Warszawa 1927.

Oprac. Marianna Różalska