Park miejski

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 21:36, 12 lut 2016 autorstwa Danuta Trzcińska (dyskusja | edycje) (Poprawa formatowania)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park jesienią

Park usytuowany jest pomiędzy ulicami: Listopadową, I. Starzyńskiego i R. Traugutta, a jego powierzchnia wynosi ok. 3 ha.

Powstanie parku wiąże się z wybudowaniem w latach trzydziestych XIX w. pałacu Schlösserów przy ul. Listopadowej. Wraz z pałacem powstał według projektu Saksończyka Sparmana ogród – park. Pierwotnie park znajdował się tylko po prawej stronie rzeki Bzury, a jego kompozycja była dostosowana do upodobań mieszkańców pałacu. W latach dwudziestych XX wieku park wydzierżawił od Natalii Schlösser Leonard Galewicz. Od tego momentu za niewielką opłatą stał się terenem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta i zaczęto go nazywać "parkiem Galewicza". W 1970 r., po wybudowaniu mostu na rzece Bzurze, dołączono do starej, prawostronnej części parku, część lewostronną.

Głównym walorem przyrodniczym parku jest ciekawy drzewostan, na który składają się: klony, jesiony wyniosłe, dąb szypułkowy, wierzby, topole. Park stanowi cenny zabytek przyrodniczy, wśród drzew jest dziewięć pomników przyrody.

Na terenie parku znajduje się pozostałość murów przędzalni Karola Schlössera, znanej jako "Fabryka przy Rynku".

Galeria zdjęć

Oprac. Małgorzata Maiejewska