Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 466 bajtów ,  21:37, 8 mar 2016
m
brak opisu edycji
==Historia==
Powstanie parku wiąże się z wybudowaniem w latach trzydziestych XIX w. pałacu Schlösserów przy ul. Listopadowej. <br />
W miejscu usytuowania parku znajdował się staw Piła, będący efektem spiętrzenia wody na Bzurze. Na lewym brzegu stawu znajdował się tartak, a na prawym młyn, przekształcony później w halę produkcyjnąfolusz. W czasie budowy pałacu teren podniesiono, a staw został osuszony.<br />Wraz z pałacem Schlösserów powstał według projektu Saksończyka Sparmana ogród – park. Pierwotnie park znajdował się tylko po prawej stronie rzeki Bzury, a jego kompozycja była dostosowana do upodobań mieszkańców pałacu. W latach dwudziestych XX wieku park wydzierżawił od Natalii Schlösser Leonard Galewicz. Od tego momentu za niewielką opłatą stał się terenem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta i zaczęto go nazywać "parkiem ogrodem Galewicza". <br />
W okresie II wojny światowej powstały wały ochronne wzdłuż rzeki Bzury. Zbudowali je Żydzi na rozkaz Niemców. Wzdłuż wałów zostały posadzone włoskie topole.<br />
W 1970 rlatach 50. XX w.w miejscu kładki, po wybudowaniu mostu na rzece Bzurzeistniejącej już od urządzenia parku, dołączono do starej, prawostronnej części parkuzbudowano solidniejszy, drewniany mostek łączący część prawo- i lewostronną, przeznaczony dla ruchu pieszego. W 1970 r. mostek ten zastąpiono metalowym.
Na terenie parku znajduje się pozostałość murów przędzalni Karola Schlössera, znanej jako "Fabryka przy Rynku"<ref>1 stycznia 1893 r. budynek fabryczny został zniszczony od spłonął w wyniku wybuchu gazu płynnego. Do czasu rozebrania w 1952 r. pełnił różne funkcje. Znajdowały się w nim m. in. siedziba Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia, kino Bajka.</ref>. Obecnie ruiny (zwane przez mieszkańców "górką") w czasie śnieżnej zimy młodzież wykorzystuje do saneczkowych zjazdów.
W 2015 r. w parku od strony ul. I. Starzyńskiego powstał plac zabaw dla dzieci.<br />
 
Park jest [[Zabytki Ozorkowa|zabytkiem]] wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Miasto Ozorków w poz. 53<ref>[[Media:STUDIUM_OZORKOWA.pdf|Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Ozorkowa 2011]], Załącznik nr 1 do Uchwały nr XVIII/160/11 Rady Miejskiej w Ozorkowie z dn. 19 grudnia 2011 r.</ref>.
==Walory przyrodnicze==
Głównym walorem przyrodniczym parku jest ciekawy drzewostan, na który składają się: klony, jesiony wyniosłe, dąb szypułkowy, wierzby, topole. Park stanowi cenny zabytek przyrodniczy, wśród drzew jest dziewięć [[Pomniki przyrody w Ozorkowie|pomników przyrody]]. Na terenie parku odbywają się zajęcia kół ekologicznych, lekcje przyrody. Uczniowie poznają na nich zasady ochrony gatunkowej.  
==Link zewnętrzny==
http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-miejski-w-ozorkowie

Menu nawigacyjne