Park miejski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Poprawa formatowania)
(Uzupełnienie treści)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Plik:Park-3.jpg|mały|prawo|Park jesienią]]
 
[[Plik:Park-3.jpg|mały|prawo|Park jesienią]]
Park usytuowany jest pomiędzy ulicami: Listopadową, I. Starzyńskiego i R. Traugutta, a jego powierzchnia wynosi ok. 3 ha.<br />
+
Park usytuowany jest pomiędzy ulicami: Listopadową, I. Starzyńskiego i R. Traugutta, a jego powierzchnia wynosi ok. 3 ha. Park przecina rzeka [[Bzura]].
 +
==Historia==
 +
Powstanie parku wiąże się z wybudowaniem w latach trzydziestych XIX w. pałacu Schlösserów przy ul. Listopadowej. <br />
 +
W miejscu usytuowania parku znajdował się staw Piła, będący efektem spiętrzenia wody na Bzurze. Na lewym brzegu stawu znajdował się tartak, a na prawym młyn, przekształcony później w halę produkcyjną. W czasie budowy pałacu teren podniesiono, a staw został osuszony.<br />
 +
Wraz z pałacem Schlösserów powstał według projektu Saksończyka Sparmana ogród – park. Pierwotnie park znajdował się tylko po prawej stronie rzeki Bzury, a jego kompozycja była dostosowana do upodobań mieszkańców pałacu. W latach dwudziestych XX wieku park wydzierżawił od Natalii Schlösser Leonard Galewicz. Od tego momentu za niewielką opłatą stał się terenem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta i zaczęto go nazywać "parkiem Galewicza". <br />
 +
W okresie II wojny światowej powstały wały ochronne wzdłuż rzeki Bzury. Zbudowali je Żydzi na rozkaz Niemców. Wzdłuż wałów zostały posadzone włoskie topole.<br />
 +
W 1970 r., po wybudowaniu mostu na rzece Bzurze, dołączono do starej, prawostronnej części parku, część lewostronną.
  
Powstanie parku wiąże się z wybudowaniem w latach trzydziestych XIX w. pałacu Schlösserów przy ul. Listopadowej. Wraz z pałacem powstał według projektu Saksończyka Sparmana ogród – park. Pierwotnie park znajdował się tylko po prawej stronie rzeki Bzury, a jego kompozycja była dostosowana do upodobań mieszkańców pałacu. W latach dwudziestych XX wieku park wydzierżawił od Natalii Schlösser Leonard Galewicz. Od tego momentu za niewielką opłatą stał się terenem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta i zaczęto go nazywać "parkiem Galewicza". W 1970 r., po wybudowaniu mostu na rzece Bzurze, dołączono do starej, prawostronnej części parku, część lewostronną.  
+
Na terenie parku znajduje się pozostałość murów przędzalni Karola Schlössera, znanej jako "Fabryka przy Rynku"<ref>1 stycznia 1893 r. budynek fabryczny został zniszczony od wybuchu gazu płynnego. Do czasu rozebrania w 1952 r. pełnił różne funkcje. Znajdowały się w nim m. in. siedziba Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia, kino Bajka.</ref>. Obecnie ruiny (zwane przez mieszkańców "górką") w czasie śnieżnej zimy młodzież wykorzystuje do saneczkowych zjazdów.
  
Głównym walorem przyrodniczym parku jest ciekawy drzewostan, na który składają się: klony, jesiony wyniosłe, dąb szypułkowy, wierzby, topole. Park stanowi cenny zabytek przyrodniczy, wśród  drzew jest dziewięć pomników przyrody.  
+
W 2015 r. w parku od strony ul. I. Starzyńskiego powstał plac zabaw dla dzieci.<br />
 +
==Walory przyrodnicze==
 +
Głównym walorem przyrodniczym parku jest ciekawy drzewostan, na który składają się: klony, jesiony wyniosłe, dąb szypułkowy, wierzby, topole. Park stanowi cenny zabytek przyrodniczy, wśród  drzew jest dziewięć pomników przyrody. Na terenie parku odbywają się zajęcia kół ekologicznych, lekcje przyrody. Uczniowie poznają na nich zasady ochrony gatunkowej. 
 +
==Link zewnętrzny==
 +
http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-miejski-w-ozorkowie
 +
 
 +
==Przypisy==
 +
<references />
  
Na terenie parku znajduje się pozostałość murów przędzalni Karola Schlössera, znanej jako "Fabryka przy Rynku".   
 
 
==Galeria zdjęć==           
 
==Galeria zdjęć==           
 
<gallery>
 
<gallery>

Wersja z 22:15, 12 lut 2016

Park jesienią

Park usytuowany jest pomiędzy ulicami: Listopadową, I. Starzyńskiego i R. Traugutta, a jego powierzchnia wynosi ok. 3 ha. Park przecina rzeka Bzura.

Historia

Powstanie parku wiąże się z wybudowaniem w latach trzydziestych XIX w. pałacu Schlösserów przy ul. Listopadowej.
W miejscu usytuowania parku znajdował się staw Piła, będący efektem spiętrzenia wody na Bzurze. Na lewym brzegu stawu znajdował się tartak, a na prawym młyn, przekształcony później w halę produkcyjną. W czasie budowy pałacu teren podniesiono, a staw został osuszony.
Wraz z pałacem Schlösserów powstał według projektu Saksończyka Sparmana ogród – park. Pierwotnie park znajdował się tylko po prawej stronie rzeki Bzury, a jego kompozycja była dostosowana do upodobań mieszkańców pałacu. W latach dwudziestych XX wieku park wydzierżawił od Natalii Schlösser Leonard Galewicz. Od tego momentu za niewielką opłatą stał się terenem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta i zaczęto go nazywać "parkiem Galewicza".
W okresie II wojny światowej powstały wały ochronne wzdłuż rzeki Bzury. Zbudowali je Żydzi na rozkaz Niemców. Wzdłuż wałów zostały posadzone włoskie topole.
W 1970 r., po wybudowaniu mostu na rzece Bzurze, dołączono do starej, prawostronnej części parku, część lewostronną.

Na terenie parku znajduje się pozostałość murów przędzalni Karola Schlössera, znanej jako "Fabryka przy Rynku"[1]. Obecnie ruiny (zwane przez mieszkańców "górką") w czasie śnieżnej zimy młodzież wykorzystuje do saneczkowych zjazdów.

W 2015 r. w parku od strony ul. I. Starzyńskiego powstał plac zabaw dla dzieci.

Walory przyrodnicze

Głównym walorem przyrodniczym parku jest ciekawy drzewostan, na który składają się: klony, jesiony wyniosłe, dąb szypułkowy, wierzby, topole. Park stanowi cenny zabytek przyrodniczy, wśród drzew jest dziewięć pomników przyrody. Na terenie parku odbywają się zajęcia kół ekologicznych, lekcje przyrody. Uczniowie poznają na nich zasady ochrony gatunkowej.

Link zewnętrzny

http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-miejski-w-ozorkowie

Przypisy

  1. 1 stycznia 1893 r. budynek fabryczny został zniszczony od wybuchu gazu płynnego. Do czasu rozebrania w 1952 r. pełnił różne funkcje. Znajdowały się w nim m. in. siedziba Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia, kino Bajka.

Galeria zdjęć

Oprac. Małgorzata Maiejewska