Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Wełnianego

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hala produkcyjna OZPW, 1978 r.

Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Wełnianego - zakłady produkcyjne potocznie zwane „Ozorkowianką”.

Historia

Zakłady powstały w 1945 r. poprzez scalenie działających przed wojną około dwudziestu niewielkich fabryczek, głównie pożydowskich i poniemieckich, działających w branży wełniarskiej. Od początku był to twór nieco sztuczny, trudny w zarządzaniu, głównie z powodu rozrzucenia poszczególnych obiektów w kilkunastu miejscach, głównie w rejonie obecnych ulic Maszkowskiej (wówczas 18-tego Stycznia) i ks. kard. S. Wyszyńskiego (wówczas F. Dzierżyńskiego). Stare budynki fabryczne i przestarzały park maszynowy były dodatkowym problemem. W latach 60. XX w. planowano wybudowanie nowej fabryki, była nawet ustalona wstępna lokalizacja, ale ostatecznie inwestycja została zrealizowana w Łęczycy (Watina). Jedyną inwestycją jaką udało się zrealizować był żłobek zakładowy i przedszkole zlokalizowane przy ulicy Zgierskiej 15 (obecnie własność miasta). W budynku, gdzie obecnie mieści się Miejski Ośrodek Kultury funkcjonowała świetlica zakładowa, był też klub sportowy "Ozorkowianka". Do 1951 r. zakłady funkcjonowały pod nazwą Państwowe Zakłady Przemysłu Wełnianego nr 32, a następnie Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Wełnianego (OZPW). W 1964 roku nastąpiło połączenie OZPW z ZPW im. Jarosława Dąbrowskiego w Zgierzu; nowe przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Zakłady Przemysłu Wełnianego im. J. Dąbrowskiego "Fresco" z/s w Zgierzu.

Upadek zakładów

Połączenie z ZPW w Zgierzu nie rozwiązało istniejących problemów i rozpoczęła się stopniowa likwidacja poszczególnych wydziałów. W obiektach przy ul. Feliksa Dzierżyńskiego (obecnie ks. kard. S. Wyszyńskiego) w 1971 r. rozpoczęła działalność Włókiennicza Spółdzielnia Pracy, która upadła na początku lat 90. Najdłużej pracowały wydziały znajdujące się przy ul. Maszkowskiej, ale i one wraz ze zmianami społeczno-gospodarczymi na przełomie lat 80. i 90. podzieliły los zakładu zgierskiego.
Obiekty pofabryczne przeszły w ręce prywatne i obecnie działają tam m.in. firmy handlowe, usługowe, szwalnia, jest nawet prywatne przedszkole.

Galeria

Zdjęcia autorstwa Cezarego Piechury wykonane w 1978 r. w działającym jeszcze w strukturze "Fresco" Zakładzie "F" przy ul. Maszkowskiej. Zdjęcia współczesne wykonała Anna Gnatkowska.

Źródła

  • Górny P. A., Przemysł starszy od miasta, Ozorków 2014.
  • Przekazy ustne.

Oprac. Wiesław Kukuła i Danuta Trzcińska