Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 29 bajtów ,  20:42, 3 wrz 2016
Opublikowanie
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
[[Plik:Orlewski_Władysław.jpg|200px|thumb|right|Zdjęcie z Biblioteki Sejmowej.]]
'''Władysław Stefan Orlewski''' (ur. 15 lutego 1901 r. w Warszawie, zm. 11 listopada 1984 r.) - lekarz, wiceburmistrz Ozorkowa, poseł na Sejm PRL III i IV kadencji.
Urodził się w rodzinie Władysława Smacznego, warszawskiego kelnera, i Anny Eleonory z d. Hajnrych (Heinrich). Na podstawie upoważnienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dn. 30 lipca 1924 r. zmienił rodowe nazwisko Smaczny na nazwisko Orlewski. Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Warszawskim. W 1928 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk lekarskich. 12 czerwca 1929 r. zawarł związek małżeński z Marią Knapschajs w kościele pw. św. Antoniego w Warszawie. Wkrótce potem przybył do Ozorkowa.
Objął stanowisko kierownika Ośrodka Zdrowia w Ozorkowie przy ul. Piłsudskiego 49 (obecnie alul. kard. S. Wyszyńskiego), obejmującego przychodnię przeciwgruźliczą, przeciwjagliczą, Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem oraz Gabinet Fizykalnej Terapii. Mieszkał przy Rynku (obecnie pl. Jana Pawła II). Był lekarzem domowym Ubezpieczalni Społecznej, specjalizującym się w chorobach wewnętrznych. W 1935 r. został wiceburmistrzem Ozorkowa. Funkcję tę pełnił do 1939 r.
Po wojnie zamieszkał w Gliwicach. Objął stanowisko ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Miejskim w Gliwicach. Ponadto, był członkiem tamtejszej Miejskiej Rady Narodowej. W l. 1961-1965 był posłem na Sejm PRL III kadencji, startując w Okręgu nr 25 Gliwice. Wybrano go ponownie na następną kadencję (l. 1965-1969). W czasie trwania obydwu kadencji Sejmu PRL zasiadał w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. Był członkiem Klubu Poselskiego PZPR.
==Przypisy==
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniuEncyklopedia]][[Kategoria:Ludzie]]

Menu nawigacyjne