Orlewski Władysław

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie z Biblioteki Sejmowej.

Władysław Stefan Orlewski (ur. 15 lutego 1901 r. w Warszawie, zm. 11 listopada 1984 r.) - lekarz, wiceburmistrz Ozorkowa, poseł na Sejm PRL III i IV kadencji.

Biografia

Urodził się w rodzinie Władysława Smacznego, warszawskiego kelnera, i Anny Eleonory z d. Hajnrych (Heinrich). Na podstawie upoważnienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dn. 30 lipca 1924 r. zmienił rodowe nazwisko Smaczny na nazwisko Orlewski. Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Warszawskim. W 1928 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk lekarskich. 12 czerwca 1929 r. zawarł związek małżeński z Marią Knapschajs w kościele pw. św. Antoniego w Warszawie. Wkrótce potem przybył do Ozorkowa.

Objął stanowisko kierownika Ośrodka Zdrowia w Ozorkowie przy ul. Piłsudskiego 49 (obecnie ul. kard. S. Wyszyńskiego), obejmującego przychodnię przeciwgruźliczą, przeciwjagliczą, Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem oraz Gabinet Fizykalnej Terapii. Mieszkał przy Rynku (obecnie pl. Jana Pawła II). Był lekarzem domowym Ubezpieczalni Społecznej, specjalizującym się w chorobach wewnętrznych. W 1935 r. został wiceburmistrzem Ozorkowa. Funkcję tę pełnił do 1939 r.

Po wojnie zamieszkał w Gliwicach. Objął stanowisko ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Miejskim w Gliwicach. Ponadto, był członkiem tamtejszej Miejskiej Rady Narodowej. W l. 1961-1965 był posłem na Sejm PRL III kadencji, startując w Okręgu nr 25 Gliwice. Wybrano go ponownie na następną kadencję (l. 1965-1969). W czasie trwania obydwu kadencji Sejmu PRL zasiadał w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. Był członkiem Klubu Poselskiego PZPR.

Pochowano go na Cmentarzu Północnym w Warszawie[1].

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złota Odznaka "Zasłużonemu dla Województwa Katowickiego"

Bibliografia

  1. Akta stanu cywilnego parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.
  2. Baza "Parlamentarzyści" Biblioteki Sejmowej [09.08.2016].

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. Kwatera W-II-11, rząd 6, miejsce 2.